Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: O růžích

O růžích 14. čen 2012 11:02 #280228

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
HonzaPM napsal:
Jinak co se mých plánovaných růžových objednávek týká - určitě budu mít zvýšenou potřebu Louise Odier. A to výrazně. :)

U mě by se také určitě ještě jedna vešla,ale za podmínky,že by z ní šlo řezem udělat samonosný keř vzpřímený .Je to prosím proveditelné?
ještě uvažuji o historické r. Anna de Diesbach,ráda bych o ní věděla něco víc,máte prosím někdo pravou A.de Diesbach a jak se vám celkově jeví?

O růžích 14. čen 2012 18:17 #280245

  • jana H
  • Avatar uživatele jana H
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 662
  • Obdržená poděkování 426
  • Karma: 0
Evo,nemám ji,ale toužím po ní a podle obrázků např.u Schulteise se mi jeví náramně :up Kdybych ji tam objednávala-mám ti dát vědět?Ale zatím to nevím jistě,omlouvám se.
Následující uživatel poděkoval: Evka

O růžích 14. čen 2012 18:51 #280249

  • Kirsten
  • Avatar uživatele Kirsten
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • En rose ville lukte like godt om den ble kalt noe
  • Příspěvky: 490
  • Obdržená poděkování 296
  • Karma: 1
Dnes jsem dělala zevrubnou revizi následků dlouhodobých dešťů a je mi smutno. Začátek sezóny a polovina růží je napadena padlí (ým/mi?), Munstead Wood krásně rozkvetlo, ale ty mokřavy ho udolaly, rozkvetlé květy jsou nahnilé nebo zcela shnilé, Pat Austin to samé. Pivoňky rozmáčené, poupata shnilá. Doufám, že zítra bude před těmi vedry alespoň trochu příznivo, abych mohla provést postřik proti plísním a houbám, aby škody nepokračovaly.
Kirsten
Následující uživatel poděkoval: Evka

O růžích 14. čen 2012 20:12 #280255

  • mišpule
  • Avatar uživatele mišpule
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 3248
  • Obdržená poděkování 6303
  • Karma: 49
Honzo,to byl príma nápad.Tady si můžu zakňučet,že se mi zdá,že to furt néni vono,že Pastella má na výšku tak 15 cm,Galahad 20 a ještě padlí.Eden Rose zas žene do výšky jako blázen,ale po poupěti ani stopa.Loňské ubohé,skvrnité Austinky žijí,kvetou,jsou zdravé,ale CPM má tak tenké větvičky,že těsně pod květem jsou přikurtované k tyčce,aby se vše komplet neválelo v blátě.ASL má nádherné květy,je přízemní ,rozložitý,s jedním silným,asi metrovým výhonem-to je macek!Nemůžu je dát do Austinkové diskuze,tam je to(tuším?)od tří let věku.Jediné,s čím se můžu vyprsit,je drahoušek Pilgrim.
Jinak je vše opršelé,ohnilé,nacucané.Kurnikšopa,už aby se to umoudřilo.
Následující uživatel poděkoval: Vlaďka

O růžích 14. čen 2012 21:08 #280264

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Květa napsal:
kurňa, proč je k dostání pouze na multifloře ?

Květo, máš s multiflorou (jako podnoží) nějakou špatnou zkušenost?

O růžích 14. čen 2012 21:19 #280267

  • jana H
  • Avatar uživatele jana H
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 662
  • Obdržená poděkování 426
  • Karma: 0
Mišpulko,Pastella určitě doroste,uvidíš.Dnes jsem na ni koukala,mám tři,jednu z kontejneru sázenou v časném podzimu,má jeden květ ,který drží více než týden v dešti.Druhé dvě sázené na jaře prostokořenné jsou zřetelně vyšší,mají plno poupat a nekvetou.Celkově spokojenost.
Skuhrala jsem nad jednou ze tří William and catherine,dvě krásně rostly,třetí byla oproti nim poloviční a vypadala ,že to nedá-ty deště jí vyloženě prospěly.Květy opravdu pěkně,čistě opadávají,Austin nelže :cheer:
nejvíc mi kvete Annapurna,até se déšť moc nelíbí,snažím se ji ostříhat do vázy,co nejvíc to jde,taky proto,že náádherně voní.
Dobře roste asi díky dešťům dokonce i Astrid Gräfin v.H.,sázená z jarního kontejneru z Baumaxu.jsem zvědavá na její vůni,která má být ta nej...(je,Honzo?).Jinak všichni říkají,že roste podivně,dala jsem ji na místo,kde nebude tak vidět a tam si budu fetovat :)
Hodně jsem zvědavá na Gospel,má zatím malá poupata.
Florentina roste pěkně,zdravá,poupata nemá(sázená loni v létě z kontejneru).
Překvapila mě Johan W.von Goethe,myslela jsem,že to bude vyčouhlá čajovka,ale má 3-5 poupat najednou,keřík je boubelatý ,Je úplně zdravá.
Poslední úprava: 14. čen 2012 21:21 od jana H.

O růžích 14. čen 2012 21:41 #280270

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
HonzaPM napsal:
Květa napsal:
kurňa, proč je k dostání pouze na multifloře ?

Květo, máš s multiflorou (jako podnoží) nějakou špatnou zkušenost?

předchozí přísp. jsem ještě nedočetla, reaguju na tento.

Honzo, doufám, že mi google přeložil následující větu správně a neplkám :
Multiflora (tout sol mais à éviter pour les sols calcaires) - nevhodná ( nepřesný termín ) pro vápennaté půdy.
Mám nový záhonek, sice chráněnější poloha ( velmi dobře mi tam růže přezimovaly ) - ale od cca 30 cm je utemovaná vápenná navážka, nejde dost dobře odstranit - a i kdybych ji v díře vyměnila, v okolí i spodku zůstane.
Bojím se tedy, že by mi růže na této podnoži zde neprosperovaly.

( jeden z důvodů, prostě raději laxu ).
Následující uživatel poděkoval: Evka

O růžích 14. čen 2012 21:57 #280274

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
ááá tady se koukám těší a už objednává :silly: :woohoo:

sice mám už ( něco málo ) objednáno od dubna, ale nad dalšími přírůstky příliš nepřemýšlím. Zatím jsem spoustu nových růží - vybraných pouze podle netu - neviděla.
Na dlouhodobém wišlistu mám mezi nenaplněnými touhami ( ježíš, teď jsem se zasekla.. mám jich nějak moc )
Asi nejvíc - Yvonne Rabier, Sourire d'Orchidee a Griselis. + nějakou čistě bílou s většími květy.

těším se v etapách - mám dobře rostoucí nové růžindy, pomalu jedna po druhé nakvétá a já trpím momentální zaláskovaností ke každé z nich. Kromě té oranžové Vissersovky mne zatím ani jedna nezklamala. Áchám si tu nad každým kvítečkem. Nicméně, nejvíc mne prozatím sebrala Minerva. Bude to mít ale ještě těžké - dneska se mi např. začala rozvíjet Moody Blue a jsem opět hotovson.
V druhé etapě pak očekávám těšení se z těch, kt. jsou zatím pidi. Aspoň to budu mít pěkně rozložené v čase :silly: . Furt něco, že...

O růžích 14. čen 2012 22:02 #280275

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
mišpule napsal:
Nemůžu je dát do Austinkové diskuze,tam je to(tuším?)od tří let věku.Jediné,s čím se můžu vyprsit,je drahoušek Pilgrim.
Jinak je vše opršelé,ohnilé,nacucané.Kurnikšopa,už aby se to umoudřilo.

Mišpul, Kirsen, psala jsem vedle, jak s vámi soucítím. Páč jsem si loni prožívala to samé.

Mišpul, klíďo je tam dej - o tříletých aust. sice bylo psáno v záhlaví té první diskuse o A. růžích - ale to již dávno neplatí. Taky tam lačně strkám všechny novinky. Dnes si myslím že to je možná i o vývoji, o růstu, o pozorování v letech - jak se kt. rok komu zadaří.
Následující uživatel poděkoval: Kirsten

O růžích 14. čen 2012 22:35 #280280

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Květo, mnó, kvůli té francouzské větě bych ještě multifloru nezatracoval. Ale jasně - furt ve střehu. :)
Díky za info.

Mišpul, jak píše Jana - Pastella se spraví, to budeš koukat. Když už nějaká ne-Kordes růže získá ADR, tak to muší stát za to.

Ale tu Galahad... tu tu nepochválím.
Být tebou, tak už by letěla, že by i Barbora Špotáková zírala, bo takový hod Galahadkou ještě nezažila.
Totiž, Galahad je profesionální mrzák. Pokud má někdo opačnou zkušenost - sem s ní.
Měl jsem jednu sazenici na podzim sázenou (jak jinak Starkl), na jaře byla mrtvá. Druhou sazenici (už nevím, jestli z reklamace
nebo nové objednávky) jsem sadil k babi - té i hrábě vykvetou. No... Galahad rostla, během tří let dala asi pět květů a chcípla.
Myslím, že podobnou potížistku má i Sany - Sany, jestli nakukuješ - jaké jsou tvé zkušenosti s Galahad? Díky.
Nechápu moc, proč Starkl (s takovou pompézností) nabízí v ČR (zima) takové překonané sorty.

Mišpul, čili jinými slovy - je tisíc lepších růží, než Galahad. My, co máme malé zahrádky, musíme být přísní a nekompromisní (někdy). :lol:
Poslední úprava: 14. čen 2012 22:36 od HonzaPM.
Moderátoři: Eva L., Květa