Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Osobní Top růže roku 2012

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Osobní Top růže roku 2012

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
25. bře 2013 12:10 #287009

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

Miško ahoj. Jsi pečlivá. :)

Je mnoho růží, které jsem opomněl, zmiňoval loni, popř. se předvedou v nejlepším světle až další roky.
Tahle anketka nikdy nemůže být objektivní, ani spolehlivým a definitivním vodítkem. Je to jen nástin...

´Roztomilá´ je špičková růže. V r. 2012 kvetla neustále a moc mne na ní baví, že si na jedné větvi háže šípky
a přitom v centra keře rostou nové mladé větvičky, které ochotně a hojně kvetou.
Efekt šípků a květů zároveň je okouzlující.
Nemám moc rád takové ty líné opakující růže, které buď rostou, nebo šípkují nebo spí. Roztomilá zvládá vše najednou.
Stejně svůj předchozí příspěvek budu editovat.
24. bře 2013 13:48 #286975

Miška

Avatar uživatele Miška

HOnzo, krom šípků nikde nevidím Tvoji oblíbenkyni Roztomilou. Díky Tobě jsem si ji objednala u Šípa hned 3x !
Jinak LO u Tebe stále vede. Já ji mám od loňska, pěkně narostla, tojo. Téměř do poloviny své opory tj. tak do 1.5m (ale poctivě vinu kolkolem) ale moc nekvetla, natož aby mámila svou vůní. A má moc prima stanoviště - celý den slunce. Tak doufám, že letos se předvede.
Tenhle podzim už se snad zúčastním tématu Topky, jsem na sebe zvědavá, co mi vyjde.
24. bře 2013 10:20 #286974

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

1. Top růže 2012
- Louise Odier

2. Top nákup podzim 2011/jaro 2012 (prvoročky)
- Boscobel - jednoznačně nejlepší Austinova růže za poslední dobu
- úžasně voní, květy jsou velké, odolné a trvanlivé, zdravá, neklopí, nakvétá průběžně

3. Nováčci, kteří očekávání (zatím) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžka
- Port Sunlight, dva ks, jedna od Pelcových, druhá z Lottum, obě nerost nekvět, u Pelcových na poli byly krásné
- Kew Gardens, sice už od Austina přišla jen jako dvouvýhonovka, dosti živá (na podzim, nevyzrálá),
ale ani přes veškerou péči se nezlepšila, do Jara málem nedožila a pak jen krněla, přesazena, ale nevím nevím, zda z ní něco bude,
už mám objednanou novou sazenici od Šípa, ty jeho sazenice bývají obří, tak snad...

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, které třeba máme déle a ony furtnic...
- některé historické, různé záměny a tak
- růže, kterým se u mne nedařilo, většinou vymrzly komplet, takže ono "furtnic" neuplatním, resp. přepíšu na užvůbecnic :)
- Rosemoor (šest ks ze tří zdrojů), letos max. 40 cm výška (měřeno)
- Mayor of Castebridge (moc nekvetla), ale má velmi těžké podmínky pod jabloní

5. Neurazí, nenadchne
- mnohé kordesovky (lesklý list, plastový vzhled, začalo mne to na fotkách i v záhoně rušit)

6. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště / Poslední šance
- Jasmina, ač má nejchráněnější stanoviště, tak je i po této letošní supermírné zimě opět zmrzlá k zemi
- Elfe, nesmírně nádherná, krásně vonící, ale bohužel u nás stihne jen jedno kvetení, neboť každoročně zmrzá k zemi
- mnohé další, viz. bod 5

7. Top vůně
- Louise Odier
- Sharifa Asma
- Sidonie
- Annapurna
- Gartenträume
- Noble Anthony
- Centifolia Muscosa
- Wollerton Old Hall

8. Top smraďoch
- pokud je myrha vůně, pak nemám námitek :))

9. Růže, které si nejvíce vážím (z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)
- Louise Odier, krutozimu 2011/2012 zvládla jako jediná opakující beze ztráty kytičky, je famozně narostlá
- od Pelcových už mám naočkovanou a založenou starou mechovou stolístku, co přes 70 let roste u mé tety

10. Top očekávání aneb slibuju si od této…
- jsem zvědavý, jaká bude např. ´La Feuillerie´, ´Royal Jubilee´, ´Blythe Spirit´ či ´Lochinvar´

11. Dlouhodobě Top - dobrá, vyrovnaná růže
- Louise Odier, Pastella, Crown Princess Margareta, Bonica, Leonardo da Vinci, Charles Austin,
Vierge Folle, Paris 2000, Roztomilá, Munstead Wood, Korbin, Princess Alexandra of Kent, Crocus Rose

12. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy...)
- Tess of the d´Urbervilles - je skvělá, výjimečně zdravá, furtkvetoucí, krásná, ale je naprosto nemrazuodolná, u mne
- čili každoročně spolehlivě k zemi, s ochranou i bez, v zimě mírné i tvrdé... na druhou stranu roste jako ďas,
takže vše brzo hravě dohoní, je krásně celá olistěná a nikdy nevytváří hluché (nekvetoucí) kandelábry

13. Top šípky
- Mozart, Unicef-ROSE, Roztomilá, Bonica, Ballerina, Goldspatz, Louise Odier, Multiflora Nana

14. Top zdraví (pokud používáte chemii, kolikrát ročně)
- Pastella, Crown Princess Margareta, Teasing Georgia, Bonica
- obecně jediný zdravotní problém je u mne padlí ze sucha
- letos poprvé jsem viděl na růžích rez (Louise Odier (ta je ale velmi ve stínu a bez pohybu vzduchu - i proto ji tak vysoce hodnotím)
a hlavně Perennial Blush - nová, v džungli u jižní zdi)
- stříkám Mospilan proti mšicím a když už to dělám, tak pro jistotu (při jednom patlání) přidávám Baycor a Hycol,
Baycor už ale dávat nebudu (pokud ano, tak až po prvním floru), neboť semi silně nelíbí ty šedobíle pokapkané listy
- postřikuji tak 3x za sezonu, kdyby nebyly mšice, nepoužíval bych postřik vůbec, jsou to ony, kdo mne donutí štrachat v garáži

15. Potížistka aneb kam s ní?
- no a teď babo raď :)

16. Rozloučení
- asi Rosemoor, letos měla max. 40 cm a to mám asi šest kusů ze tří zdrojů!, poslední šance
- ostatní ode mne cestují v rámci jakési změny koncepce zahrady (cháá) a osobních preferencí

17. Srážkové úhrny v průběhu roku 2012
- mám to někde na papírku, nejméně z vás, samozřejmě :woohoo:
30. lis 2012 14:52 #285521

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

Miško, tvoje pochvala mě moc těší, díky. :) Ale jsi až příliš laskavá, až tak dokonalé moje příspěvky zdaleka nejsou. Každý se vyjadřujeme jak nám, s prominutím, zobák narost. :laugh:
30. lis 2012 08:56 #285508

Miška

Avatar uživatele Miška

MOc ráda si čtu EvyL. příspěvky. (ne že by od ostatních nebyly skvělé) ale EvaL. to umí tak krásně podat. I takové nectnosti růstu, např. jako nohatý, kandelábry atd., tak EvaL. to vždy tak zaobalí, že je z toho vlastně daná ctnost. Dodneška mi zní krásný popis růstu Queen of Sweeden (mám dobře název?): "líbí se mi její gotický růst".
No uznejte, není to pohlazení a krásné vyznání? Mmch. jinak než gotický už snad u růží neřeknu.
Díky Evo.
29. lis 2012 20:11 #285502

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

1.Top růže 2012:

Blue Eden, Crocus Rose, Molineux, Ghita Renaissance, Sophy´s Rose, Hnědá HK, Astronomia.
Všechny jmenované mají krásné květy - barvou i tvarem, dobře rostou, jsou zdravé, zkrátka je radost na ně pohledět. Navíc Blue Eden a Ghita velmi příjemně voní.
Mohla bych hned pokračovat růžemi, které jsou v bodě 11, protože to hodnocení pro ně platí taky. Ale nebudu předbíhat.

2. Top nákup na podzim 2011/na jaře 2012:

Garden of Roses, Gospel, Line Renaud, Palais Biron.
Mají krásné květy po všech stránkách, voní a letos odolaly chorobám. Doufám, že tato vlastnost je trvalá.

3. Nováčci, kteří očekávání zatím nenaplnili:

Violetta, Darcey Bussell, Vesalius, Memoire, Heinz Winkler, Eliane Gillet, Docteurs Massad, Ebb Tide, Pink Swany.
Jejich společnou nectností je nedostatečný růst. Asi se hůř usazují.

4. Zklamání roku:

v podstatě všechny "modré" nesnášely slunce a pálily se ( s vyjímkou Palais Biron). Už jsou přestěhované do polostínu.
Blue for You, Blauwe Stad, Mystérieuse, Minerva.

5. Neurazí, nenadchne:

Crown Pr. Margareta, Eglantyne, Earth Song, Well Being, Heavenly Pink.
Abych řekla pravdu, tak ani nevím, proč se pro ně nenadchnu. Je to spíš v emocionální rovině - dívám se raději na jiné.

6. Kandidáti na vyhazov:

žádný akutní případ momentálně nemám

7. Top vůně:

Gertrude Jekyll, L´Aimant, Big Purple, Dieter Müller, Ghita Renaissance, Just Joey, Old Port, Golden Years, Louise Odier a určitě ještě několik dalších. Ale když si chci "pošmáknout", tak jdu zabořit nos do květu Gertrudy J.

8. Top smraďoch:

u žádné růže si neumím představit, že by smrděla. Mně voní i ta pomlouvaná myrrha.

9. Růže, které si nejvíce vážím:

nabízela by se Distant Drums, protože není k sehnání a předchází ji pověst určité mimořádnosti v barvě květů. Ale zatím jsem ji neviděla, je v záhonu teprve od října. Co když budu za rok zklamaná ?
Jinak si vážím v podstatě všech, které jsou v bodě 1 a 11. A vlastně úplně všech, protože se okolo nich pachtím celý rok, hlídám každé nové poupě....., však to znáte. :cheer:

10. Top očekávání:

jsem hlavně zvědavá na ty naposledy sázené, které znám jen z fotek a jen doufám, že nezklamou.
Pierre Arditi, Chandos Beauty, Johann Strauss, Rush, Moody Blue (jediná, kterou znám - od Květy), Artemis.

11. Dlouhodobě Top:

musím (ve vší skromnosti :blush: ;) ) konstatovat, že občasným vyřazováním růží, které mě neoslovily a jejich nahrazením lepšími, krásnějšími, zdravějšími... atd. jsem dosáhla stavu, kdy už asi nebude co vyhazovat, leda by některé např. zmrzly. Takže mezi dlouhodobě kvalitní růže bych jich mohla zařadit ještě víc, ale uvedu jen reprezentativní vzorek, těm opomenutým se omlouvám.
Angela, Ascot, Bernd Weigel, Bonica, John Clare, José Carréras, Susan Daniel, Sweet Haze, Winchester Cathedral, Pomponella, Marie Curie, Piano, Vierge Folle, Aphrodite, růže z Poulsenovy série Castle - Cardiff, Blois, Bernstorff, Ledreborg.

12. Je skvělá, ale ...

k některým kráskám mám větší, nebo menší výhrady, např. Jacques Cartier pomalu roste, Jubilee Celebration klopí květy, Summer Wine se soustřeďuje hlavně na růst výhonů ( 3m hravě) a vykvete jen pár květy na ukázku aby se neřeklo. Louise Odier zřejmě trpěla ve stínu, ale už je přesazená na sluníčko, tak snad se patřičně odvděčí. Sally Holmes každoročně zmrzne až k zemi, takže se asi velkolepého keře nedočkám.

13. Top šípky:

odkvetlé květy stříhám, šípky nechávám jen na Sonnenröschen. Jsou drobné jako korálky a hezky se hodí do suché vazby.

14. Top zdraví:

tady bych asi zopakovala seznam z bodu 1 a 11, kromě toho jsou ještě velmi odolné Astrid Lindgren, Bouquet Parfait, Caramella, Teasing Georgia, Gebrüder Grimm.
Insekticidy nepoužívám, fungicidy 3 - 4 krát za sezónu.

15. Potížistka:

Verdi a Ebb Tide. Jsou to nerosti a předpokládám, že příští rok se polepší.

16. Rozloučení zatím žádné neplánuji.

17. Srážkové úhrny:

nemajíc srážkoměr, nevím.
26. lis 2012 20:43 #285431

Vlaďka

Avatar uživatele Vlaďka

;) Mišpul,Raubritter je fajn, dočkáš se, já mám také takové léty stále nenaplněné...snad dorazí...
Potěšil, nezmrzl, dostal treláž a letos má větve až nahoru, skoro ke dvěma metrům. Chci, aby z ní přepadal dolů.
26. lis 2012 20:31 #285430

mišpule

Avatar uživatele mišpule

Víš,že mě s tím Raubritterem pěkně dráždíš???!!! Snad se napřesrok taky dočkám :whistle:
26. lis 2012 20:11 #285429

Vlaďka

Avatar uživatele Vlaďka

1. Top růže 2012
Letos oceňuji všechny růže , které nenamrzly. U mne tedy všechny historické, galiky obzvlášť.
překvapivě rambler Venusta Pendula.
topvenusta.jpg

Furtkvetoucí Babyblanket. Zdravá, začla v červnu, ještě neskončila.
topbabyblank.jpg

Souvenir de Greuville. nadšení po přesazení zdravý, záplava květů


souvdg912.jpg








2. Top nákup podzim 2011/jaro 2012 (prvoročky)
Vissersovy růže, Sweet blondie a Midsummersnow obzvlášť.

sweetb812_2012-11-26.jpg




3. Nováčci, kteří očekávání (zatím) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžka
Shopshire Lad. Potřebuji climber, letos tak 60cm. To jiní nováčci se činili mnohem víc.. bububu...

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, které třeba máme déle a ony furtnic...
Letos jsem se těšila, že už to pořádně rozbalí Gertruda Jekyll, dvouletka, nic mnoho, no, blbá zima ji omlouvá, zlepším metodiku střihu a vedení...

5. Neurazí, nenadchne:
Já nějak vlastně nevím, co sem dát. Když kterákoliv moje růže zakvete, obcházím kolem ní a dýchám polehoučku, snad abych tu krásu nepoplašila...jsem vděčná i za pár květů v sezoně, po takové zimě obzvlášť.

6. Kandidáti na vyhazov
František Valášek. Namrzl, zůstal kolíček 10cm, asi dva květy. Přežije?

7. Top vůně
Rose de Resht

8. Top smraďoch
nemám

9. Růže, které si nejvíce vážím (z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)
Ještě bych chvíli počkala, až přijde TEN balík. ;)


10. Top očekávání aneb slibuju si od této…
Coletta - má luxusní místo na treláži.

11. Dlouhodobě top
Rose de Resht
toprose.jpg

Raubritter
topraubr.jpg


12. Je skvělá ale : nesmí moc dlouho pršet. Comte de Chambord. Na fotce výše hned za RdR

13. Top šípky
Letos nic moc, růže co běžně mají šípky, letos nestihly dozrát, jsou ještě málo červené. Např. Ballerina.

14. Top zdraví
Stříkala jsem jednou. Nejzdravější plastovkyod Tantaua. Bailando, Baronessa, Mariatheresie

bailando_2012-11-26.jpg



Jinak trochu ČS, ale žádné drama.

15. Potížistka
Jako Kachnishtě, kupovaly jsme spolu hybr. perp. Souv. du Doct. Jamain a Souvenir de William Wood a pořád nic mnoho. tři, nebo je mám už čtyři roky? pár květů a dost. DOct. Jamain byl letos lepší. Ale nenamrzli, aspoň něco.

Zatím se s ničím neloučím, srážky neměřím.
Přílohy:
26. lis 2012 19:05 #285427

Lukáš

Avatar uživatele Lukáš

1. Top růže
Generál štefanik je nádherná a Cardinal Richelieu
2. Top nákup podzim
Fimbriata , čsr , Henri Foucquier
3. Zklamání
Piano
4. Zklamání roku
Marselisborg Castle
5. Neurazí, nenadchne
Hercules
6. Kandidáti na vyhazov
-uvidím
7. Top vůně
Emilia Maria , Dames Chenonceau
8. Smradoch
namám
9. Růže které si nejvíc vážím
Generál štefánik a další které si sám napěstuji
10. Top očekávání
Fantin Latour , císarovna Josefína
11. Dlouhodobě top
Falstaf , Solero Gallica všechny
12. Je skvělá ale
Dames Chenanceau nesmí moc pršet
13. Top šípky
Rosa alba je obalená šípky
14. Top zdraví
Gallica všechny , Solero , Garden of Rose
15. Potížistka
La Perla
16 Rozloučení
zatím nevím