Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2

Téma: Barni - italské růže (dle šlechtitelů)

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 23. čec 2019 14:14 #325960

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Teri Rose v popisu má - květy mají takovou výdrž, že vás to až bude mrzet. No, nemrzí. :laugh: Kvituji s povděkem.
3 letá růže ( stejně jako Peace in You, Rosildea, Ann-Pat Ewen ).
Kulatý metrový keřík, barva něco mezi František Valášek a Ilmenau, bez vystřelujících žirafích výhonů ( zatím ? ).
Při rozkvětu žluté očko, v mžiku zbělá, posléze se skoro ztrácí.


DSCN0696_2019-07-23.jpg

habitus, barva květu neodpovídá, takhle trenýrkový není.


DSCN0762_2019-07-23.jpg

detail květů, barva jakž/takž zachycená, ve skutečnosti je ještě více purpurová
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, Kika, Láďa, Ajka, alenak, babkaela

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 26. čec 2019 00:42 #325976

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Ann Pat Ewen - 3letá. Měla by to být vzrůstná růže. Vzpřímený růst, neohebné klacky, kvete na koncích. Letos má poměrně bohatá soukvětí, květy jsou proti loňsku menší. Zatím nedělá souměrný keř.

Květy nemají dlouhou výdrž ( 2 - 3 dny v tropech ), dobře čistí, opadají.
Má vonět po kůře citrusů. Stále jsem ale cítila spíše ovocnou, sladkou vůni, citrus žádný. Teprve když poškrábete květ zevnitř opravdu pufne citronová kůra.


DSCN1180.jpg


DSCN1273.jpg


DSCN1275.jpg


DSCN1317.jpg


( phlox je jeden z mých semenáčků. Usalašil se v ní sám )
Poslední úprava: 26. čec 2019 01:10 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, Kika, Láďa, Ajka, alenak, babkaela, alcearosa

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 31. čec 2019 16:08 #326052

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Impulsem pro objednávku z Itálie byly dvě růže, které jsem si pořídila rok před ní. Tzn. podzim 2015, nyní jsou to tedy 4leté růže.
Obě mne naprosto okouzily, chtěla jsem vyzkoušet další stejného šlechtitelského rukopisu.

Obě patří k mým naprostým TOP,slinťoším nad nimi, osvědčily se. Zatím ovšem neprošly mrazy, kt. u mne umí být, šlehlo je pouze -20 st.

Možná k tomu jak moc si jich cením přispělo i to, jak velké dobrodrůžo bylo jejich opatření. Ne, že by pak následná italská objednávka byla méně " vzrušující " ;) ( objednáno v srpnu, psaní, zda posílá do Čech, na čem očkuje, kolik poštovné. Vše zodpovězeno, pak ale nastala nekomunikace. Objednávka byla v podstatě "odepsaná", až se v listopadu - njn, v Itálii holt mají čas - šlechtitel ozval, že by jako poslal. Přišly v polovině prosince... ).

Nad objednávkou těchto dvou růží jsem ale strávila do té doby mnou nepoznanou fůru času. První z nich ani nebyla tak složitá objednat ( Francie ), spíš - kdykoliv jsem se zmínila, že bych po ní toužila, nastalo v "kolegiu schvalovatelek" takové slušné, rozpačité ticho. Nedivím se, info nebylo a není v podstatě dodnes, na skoupých fotkách nevypadá..
Rosalba Carriera
mohutná růže ( 2x1,5 m ) s velkým květem a pro mne půvabem. Dělá pěkný, dobře větvený keř, samostojná. Květy mají výdrž cca max. 1 týden, zhusta méně. Stavěná pro středomořské podnebí. Nevadí jí sucho, dlouhá doba kvetení. II. fl. bývá slabší.
Má i neobvyklou vůni - mandle, med a prý brambořík. Já cítím kromě 1. dvou složek takovou kořenitou zemitost.

DSCN8601_2019-07-31.jpg


Pojmenována po benátské malířce.

Druhou růží pak je La Tintoretta . S ní byl jiný problém. Mohla jsem ji vzít jednoduše z Fr., spolu s Rosalbou, rozhodla jsem se ale "ušetřit" 2 E a objednat v DE. Druhým důvodem pak ale byla i podnož. Z Fr. by přišla na multifloře, z DE ( překup z It. ) na šípku.
Objednávka byla zakletá. Zaplacená, kvůli La Tint. psáno 3x ( zda opravdu bude ). Nejdříve přišla koncem listopadu první zásilka, chyběly tři zaplacené růže. Po urgenci přišly ( 22. 12 !, poslední den před uzavřením pošt ! a to jsme pro ni švihali do Žitavy...) další dvě růže. La Tint. ale stále scházela. Další psaní, zešedivěla jsem. Nakonec zač. března jsem z nich La Tint. "vytáhla". ( dtto jsem opakovala rok poté pro kamarádku, to se mi ji z nich dobýt nepovedlo, vraceli peníze ).
Sazenice vypadala, že ji vyšťourali ze zaprášeného kouta. Kurýrovala jsem ji rok v květníku, mazlila, opečovávala. Na podzim 2016 byla zasazená na nejžhavější místo v zahradě. Suť, navážka, vápno, obtížné zalévání. Dává to, pouze v nejhorším úpalu zežloutnou nejspodnější listy ( + následný shoz ).

I. fl. je velmi silný, pak neustále prokvétá - s různou bohatostí kvetení - až do zámrazu. Týden si třeba odfrkne, ale jinak na ní stále je alespoň pár květů.
Na jaře ji stříhám přísně, kdybych ji nechala delší klacky, nevešla by se. Pak jen již odstraňuji odkvetlíky, tím narůstá. Ke konci loňské sezony dosahovala výšky cca 1,5 m.

Počáteční podoba květu - klasický květ růže, narůžovělé barvy.

DSCN1333.jpg


rozvitý květ, plochý, centrální tlačítko, cca 8 cm.

DSCN1332.jpg



DSCN0460.jpg

I.fl.


DSCN1337.jpg

dnešní podoba, pokvete potřetí.
je vidět prožloutlé listí horkem ( není sama ), na jaře jsem ji do chodníku hodně zkrátila - nebylo to ku prospěchu tvaru keře.

Vůně medu, mandlí.
Pojmenována po dceři malíře Tintoretta.
--
to jsou všechny. Pro letošek mám dva nováčky, s oběma zatím ( z rozličných důvodů ) spíše trápení.
Poslední úprava: 31. čec 2019 16:13 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Láďa, alenak, babkaela, alcearosa, Viki

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 17. říj 2019 10:32 #326551

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Ann Pat Ewen má kvetení v I. floru bohaté, pěkné.
Již loni bylo druhé kvetení snad lepší než to první, letos se situace opakuje. Květy jsou dokonalé, v chladu mají sytější barvu, dlouho vydrží a krásně voní. V dešti nehnijí, rozvinou se. Potěší.

DSCN2259.jpg




DSCN2355_2019-10-17.jpg

V pozadí Kájiny pomponky, pospolu se mi velmi líbí. Obě růže i na tak pokročilou dobu v podstatě bez ČS.
Jedničky s hvězdičkou.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, Ajka, alenak, babkaela, bradhal

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 16. čec 2021 09:14 #328600

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
´Parfum d´Evita´ (syn. ´Brise Parfum´)

tak krásně voní do dálky, že se až člověk zasní a vznáší.
Nádhera s krásnou vůní, zdravím, neuvěřitelnou násadou květů, výdrží
i čištěním (v těchto dnech, kdy je sauna a prší denně 15 mm, velké plus).

IMG_3755.jpg

IMG_3759.jpg

IMG_3761.jpg

IMG_3766.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, Ajka, alenak

Barni - italské růže (dle šlechtitelů) 25. čec 2021 16:35 #328618

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Ježkovy voči, Honzo, ta je krásná !
  • Strana:
  • 1
  • 2
Moderátoři: Eva L., Květa