Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Top růže roku 2019

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Top růže roku 2019

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
23. led 2020 22:47 #326824

alenak

Avatar uživatele alenak

Téda ta Parfume Kisess, ta je. Na podzim jsem sázela, ale slabou sazenici. Doufám, že přežije zimu a bude letos mít VIP péči. :cheer:
23. led 2020 17:00 #326822

alcearosa

Avatar uživatele alcearosa

Vloudila se chybka , Bernd Weigel je toto
IMG_20190608_184313.jpg
Přílohy:
23. led 2020 17:00 #326821

alcearosa

Avatar uživatele alcearosa

Vloudila se chybka , Bernd Weigel je toto
23. led 2020 16:52 #326820

alcearosa

Avatar uživatele alcearosa

Jagueline du Prés
IMG_20190608_185649_2020-01-23.jpg


Bernd Weigl
IMG_20190613_183146_2020-01-23.jpg


Hansestadt Rostock
P1020235.jpg


Louise Odier
IMG_20190603_195300.jpg


Parfume Kisess
IMG_20190613_183146_2020-01-23-2.jpg
23. led 2020 16:33 #326819

alcearosa

Avatar uživatele alcearosa

Pokusím se naplnit Honzovu osnovu, dokud zahrada nezavolá:
1) TOP růže[/b][/b][/b] , dlouhodobě mimožádná, zdravá, kvete bohatě, bez chorob:
uvádím od nejlepší v pořadí : Teasing Georgia, Charlotte, Gartentraume, Hansestadt Rotock,
Kosmos, Golden ate( mohla by mít méně lístí v poměru s květy)
2)Nákup 2018 :dobře rostly, slušně kvetly, až na mírnou ČS zdravé: Mustead Wood ( z tmavých se pálila
nejméně), Royal Jubileé,Parfume Kisses, Dr Kramář,Carmen Wurth
nepředvedla se : Saphir, Eirene a Bordure Champagne
3) Top vůně : tradičně Gartentraume a Big Purple a všechny historické
4) Neurazí, nenadchne : po babičce Máňa Bohmová ( určil mně ji Honza), 2 červené ČH (trpí hodně ČS
ale kvetou furt a jsou nezničitelné - nechávám si je
a pak jedna z 2 Eirene ( Tantau), dvouletá - moc pomalu se snaží dospět,
slabounké větvičky,malé květy neudrží.
Novalis , přesazená do polostínu se pálila .
5) Nováčci viz bod 2) - zatím spokojenost
6) Zklamání : La Pariesenne (od Starkla)a drobnokvětka Bienenweide Apricot, nerostou, ojedinělé květy
7) Kandidáti na vyhazov : 0
8) Rozloučení : Historická , madame Plantier- krásná hydra, ale silně odnožovala i pod zídkou k sousedům
9 Očekávání - nákup 2019 :Tropicana , Sibelius, Sourire d´Antan, Fil des saisons, a Gyorovky (Pour Toi,
E.B.Lukáč, Kalevala,Talas, Gyory mamma, F.X.Gruber)
Není místo, podsazuji drobnokvětkami .
10)Zdraví - viz bod 1)
11)Top šípky : drobné do dekorací - Sonenrochen, Cliffs Dover
velké, oranžové, kulaté - Bajjazzo ( nechávám jen pár)
12)Růže, které si nejvíce vážím- to je těžké, každou pro něco jiného- barvu, vůni, tvar keře, krásu
květů. Jde- li o vztah, asi si vážím té první, angličanky Heritage - něžná, voňavá bojovnice
nevzdala bídné umístění a každý rok se prodere ke slunci. Před vánocemi přišly smrky o 2 roztahovačná
spodní patra, bude jí lépe. Další v pořadí je vytoužená Piere Odier( kvete mezi prvními),křehká
Jagueline du Prés, motýlí Bernd Weigl a všecny - viz bod 1)
13) Potížistka : 0
14) Skvělá, ale kam s ní? Lady Shalot, Sirius a Mary Ann loni zastínily větve převislé Sakury, méně
kvetly. Sakura právě dostala slušivý sestřih a růže zůstanou na místě.
Problém "kam s ním" bohužel nastal pro další toužené nové růže. A to jsem se zapřisáhla, že nebudu
sběratel.
Květen, červen 2019,byl pro růže mimořádný.Kvetly snad nejvíce za poslední roky. Druhé kvetení poznamenalo sucho a tropické teploty, růže začaly kvést pozdě a některé to nestihly.
Moje Hansestadt Rostock je rarita, podruhé kvetla od října, až do Nového roku.Jakýpak bude letošní rok. U nás nesněžilo a jen párkrát mírně zapršelo.
21. led 2020 08:10 #326801

Viki

Avatar uživatele Viki

Top nákup je rozhodně Jiřina Bohdalová, neustále nakvétala a svítila do dálky :-)
0623.jpg

a také Bordure Apricot, obě se jeví jako nenáročné růžičky

DSC04712.jpg

BA je od Starkla, když dorazila, vypadla jak v posledním tažení a takto se zvetila

trochu zklamání je Old Port, je nádherná, ale kvetla jen měsíc a pak celá opadala, je pravda, že ji asi přidusilo krásnoočko

OP19.6.jpg
Přílohy:
21. led 2020 08:03 #326800

Viki

Avatar uživatele Viki

U mě jsou dlouhodobě top Lady of Shalott a Easy Going - obě stihnou 4 vlny kvetení, LOS i mimo hlavní vlny má vždy pár květů. Loni jsem musela tak třetinou poupat v červnu zlikvidovat, kvůli pilatkám, přesto bohatě kvetly. U LOS je jediná nevýhoda krátká výdrž květů :-)

0914A.jpg


DSC1606.jpg
Přílohy:
08. led 2020 14:02 #326749

Květa

Avatar uživatele Květa

2. Top nákup Podzim 2018/Jaro 2019 (prvoročky), i kontejnerové během roku

Nováčci sezony 2019 se mi líbili. Kromě Robin Hood

DSCN0759.jpg

ten má na mne příliš jásavou barvu, ostrý rozdíl mezi očkem a zbytkem květu. Pak šisuje, přijatelnější. Uvidím, jak to s ním bude dál.
Kromě přikoupení osvědčených kultivarů jsem sázela i několik růží bez předchozích referencí. Podoba květů se mi moc líbila u všech, ale na jakékoliv hodnocení je přiliš brzy. Podobně jako loni měly nově zasazené růže problémy s ujímáním, nezvládaly utáhnout nové výhony. V podstatě to samé platí i o výdrži květů, postižení vysokými teplotami.
Jestliže mám již nějaké hodnocení napsat, pak v kritériích - obrážení/růst/násada květů/nepostižení horkem + suchem/ remontace/ zdraví - mi nejlépe vychází I Am Grateful dánské firmy Eskelund.
Květy jsou menší, měla jsem z nich dojem roztomilosti. Nepálily se, dlouhá výdrž.

DSCN0691_2020-01-08.jpg


jsem zvědavá, jak se výškově i barvou srovnají s André Brichet ( na f. za ní ). V počátku kvetení mi připadalo, že rozdíl v barvách je až dost velký, pak ale A.Brichet zrůžoví, I Am Grateful zesvětlá - a pak se mi spolu líbily.

DSCN0692_2020-01-08.jpg

16,6

na podzim jsem si koupila ještě jednu.

DSCN0865.jpg

23,6 - dole pod odkvetlým květem je vidět změna barvy I Am G.

Abych nemusela dávat znovu f., André Brichet dávám na bronzový stupínek mých růží v kategorii Dlouhodobě TOP.

Z růží dvouletých vyzdvihuji Massadovu Thelmu, velmi hezká růže pak roste z Cecilia Metella

DSCN1167_2020-01-08.jpg


DSCN1217_2020-01-08.jpg




1b. Dlouhodobě Top - dobrá, vyrovnaná růže, aneb té se u mě daří, miluji ji


žádná změna :D . Obě pro kontinuální kvetení, odolnost vysokým teplotám i suchu.
2. La Tintoretta

DSCN0413_2020-01-08.jpg


1. Marie - Louise Drevon. Zlatou má za vonění.

DSCN1397.jpg

Většinou dávám fotky z I. fl., obalený keřík. Tentokrát nikoliv, pro změnu ukazuju její podobu v II. polovině sezóny. Fotka ze začátku srpna, podobně vypadá celosezonně.
26. pro 2019 17:45 #326703

Květa

Avatar uživatele Květa

Téda... dopoledne jsem tu sepsala příspěvek o mé obvyklé délce, KR mě mezitím odhlásily a příspěvek v nenávratnu. Tak zopakuji, asi strozeji, holt.

ad čistky - léty jsem se zatvrdila. Vliv sucha a vysokých teplot = růže neprosperující, škvařící se, neopakující stresem - jdou. V těch mých smíšených záhonech je práce furt s něčím, aby byla kytka na kapačkách s výtěžností týdnu rozkoše, pak škvarek či sušina na stojáka ( loni měly namále veronicastra, např., letos ušly, tak nechávám ) .. rozmýšlím se. Nahrazuji pak větším počtem ks od ověřeného kultivaru.

ad výměna půdy - v podstatě ano, odtruňuji růže povětšinou s nijak narostlým koř. systémem, pro nově zasazené dávám hafo kompostu ( rozloženého hnoje ). Víceleté odtruněnky - málo kdy, pokud jde, nechávám rok bez růže, pak o5 hojně kompostu.

--
4. Neurazí, nenadchne. Od ní odvíjím hodnocení průměrnosti
těžko zaplnitelná kolonka - asi Florence Delattre - skoro vše podprůměrné - náchylná na ČS, špatně roste, špatně opakuje, květy nevýdrž... do průměru se dosune barvou. Proto si ji ( zatím ) nechávám.

12. Růže, které si nejvíce vážím
dvě skupiny - jednak staré drobnokvěté polyantky ( Lambert, Turc, Pemberton ), které se myslím svezly neprávem na vlně - co je staré, to je nemocné. Překvapují výdrží, ochotou se vyrovnat s počasné nepřízní, skromností.
Do této skupiny řadím i Kajiny pomponky, jsem moc ráda, že mi Kája poslala větvičku. Kájo, díky.


DSCN1166_2019-12-26.jpg


druhá skupina - poslední dobou jsem poněkud alergická na bombastické uvádění té které růže na trh ( ano, vím, že je to třeba pro komerční úspěch ), zvlášť když následně pak se uváděné super/hyper vlastnosti nějak neprojevují. O to víc si vážím promoPopelušek, které bez barnumu se následně projeví jako bezva kytka.
Z těch, které jsem si dovlekla, jde zejména o Palais Biron, ano vím, že nejde všude, moji jsou však skvělí.

DSCN0527.jpg


z nedávné doby pak André Brichét - s ním jsou majitelky spokojené zatím všechny.

DSCN0754.jpg





Zbytek zase příště. Už nemám energii k dohledávání fotek.

1a. Top růže 2019 - aneb v této sezoně byla mimořádná
1b. Dlouhodobě Top - dobrá, vyrovnaná růže, aneb té se u mě daří, miluji ji
2. Top nákup Podzim 2018/Jaro 2019 (prvoročky), i kontejnerové během roku
Přílohy:
09. pro 2019 10:28 #326689

alenak

Avatar uživatele alenak

Přidám se k chvále Sunny Sky. Trochu déle nakvétá, stihne opakovat, nevystřeluje, absolutně zdravá, vloni mi ale namrzla, šla k zemi, vzpamatovala se :)

Sázení růží po růži dělám stejně jak popisuje Eva.

Evo, Aspirin je bílý, ale s podzimem a chladem nabírá růžovou. Mám ho 5 roků a vždy spokojenost, letos byl největší, míry uváděné šlechtitelem jsou menší, nikdy nebyl nemocný.
DSC01724_2019-12-09.jpg

DSC01844.jpg

DSC01891.jpg

DSC02691.jpg
i tohle je Aspirin
DSC03346.jpg
podzim z 23/9
DSC03356.jpg
s chladem růžová
DSC03522.jpg
podzim z 11/10
Přílohy: