Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Popínavé růže - osázení pergoly

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Popínavé růže - osázení pergoly

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
31. srp 2021 19:00 #328717

alenak

Avatar uživatele alenak

Nemám tyto růže, pouze Florentinu z pokuku znám. Osobně bych dala místo 4 růží pouze 2 a k nim dosadila klematisy, které by vyplnily mezeru mezi kvetením růží. Ty klematisy vybírat menšího vzrůstu, aby zase neudusily růže, ne 4 metrové šplhouny a 3vého střihu, ty trochu později nakvétají,kdy růže nabírají sílu na další kvetení, aby stále něco kvetlo. To píšu, co bych udělala já, šťastnou ruku při výběru. :)
31. srp 2021 12:21 #328716

Kaja

Avatar uživatele Kaja

ani jednu z nich nemám, ale co jsem kde četla- Florentina je bujná růže . pokud prorostou , tak jim to nevadí . na pergole jsem měla i šest růží v hromadě.-ovšem rambler Paul Himalyan Musk je schopen ostatní růže udusit .
doporučuji si zalistovat ve starších příspěvcích . určitě inspiraci najdeš.
31. srp 2021 09:37 #328713

Babyka

Avatar uživatele Babyka

Dobry den, poradite mi, prosim, ohledne osazeni oblouku u zahradni branky?
Premyslim nad tim, ze z kazde strany oblouku zasadim vedle sebe Momo a Florentinu, aby byl opravdu zahusten.
Setka se moje představa s realitou huste kvetouciho oblouku, nebo spise obema (ctyrem) ruzim uskodim prilisnou blizkosti?
Dekuji vam
07. čec 2020 11:11 #327357

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

S popínavkami jsem měla smůlu. Před několika lety jsem zkoušela Lagunu a Alohu, ale pokus dopadl špatně. Je fakt, že tehdy byly zimy mrazivější a obě hodně namrzaly, nedorostly nikdy víc, než 1m.
Později jsem si koupila Camelot a situace dopadla opačně. Je to hydra, ale krásná. Roste rychle a vyhazuje pruty do všech stran. Musí se stále hlídat a vyvazovat nové výhony k opoře. Jinak je pro okolojdoucí až nebezpečná. Když mě občas Camelot praští do hlavy, vzpomenu si na vrbu mlátičku z Harryho Pottera. :laugh: Jinak je to skvostná růže, plná života.
Camelot3.jpg


Pink Cloud sousedí s Camelotem na společném stojanu a je dobře vidět rozdíly mezi oběma. Pink Cloud roste slaběji, je taková rozevlátá až neuspořádaná. Má měkčí výhony. Květy jsou krásné, ale citlivé na déšť. Naštěstí nenamrzá.
PinkCloud.jpg

PinkCloud2.jpg


Už jsem sem vkládala fotku Dorthmundu, tak ještě jednou. Bezproblémová, zdravá, bohatě kvete, druhé kvetení je už slabší. Má obrovské šípky.
Dortmund_2020-07-07.jpg


Super Excelsa je utlačená chudinka na naprosto nevhodném místě, které si nezaslouží. Zkusím ji přesadit, snad se to povede.
SuperExcelsa.jpg
Přílohy:
06. čec 2020 21:27 #327345

Gabča

Avatar uživatele Gabča

Z tvých jmenovaných mám Lagunu a James Galway - to je nováček, tak nevím, jak se bude u mě šplhat. Ale má nádherný květ.
DSC00274.jpg

Laguna

DSC002747.jpg


DSC00321.jpg

James Galway

DSC003222.jpg


DSC0029711.jpg
Přílohy:
05. čec 2020 12:58 #327344

Kaja

Avatar uživatele Kaja

ahoj - snad jen , že Jasmina klopí květy. jinak krásně voní . :up
J Galway je dobrá volba .
05. čec 2020 12:20 #327343

Dita L.

Avatar uživatele

Díky za další tipy. Všechny navrhované krásky jsem si důkladně prohlídla na helpmefind.
Jak už to tak bývá, hrozně jsem se zacyklila na tom, jakou barvu vlastně chci. Zahradu mám malou (150m2 plus terasa 50m2) a základ zahrady je laděný do modrofialové, růžové a dle sezóny se objevují červené nebo bílé akcenty.
Hrozně jsem toužila po růžích do oranžova s fialovou šalvějí hajní, nicméně moje potřeba mít vše sladěné vyhrála a na další barvy je moje zahrada prostě malá. Se slzou v oku jsem vyřadila Barock a Leander.
Moje potřeba kompaktnosti a sladěnosti je trochu na hlavu, vím, ale nedá se s tím nic dělat :D

Z vašich tipů a dalších vyhledávání mi aktuálně vyšel tento zúžený seznam:
Laguna - aktuálně nejžhavější kandidát
James Galway
Louise Odier
Jasmína

Nevíte zda nějaká z nich obrůstá výhony do červena?
Má některá z nich zásadní nedostatky?
Dá se někde dohledat například, kdy zhruba nakvétají (nejde mi o konkrétní dobu, ale spíš zda dříve, později).
Aktuálně mám pomalu vše odkvetlé, krom New dawn, která nasazuje průběžně menší množství květů, jedné stromkové, která taky bude asi nasazovat průběžně a dokvétá queen od sweden (ale tu jsme koupila kontejnerovanou před měsíce, tak nevím, jak to bude za rok :).

Jetšě jednou všem děkuji, pomohli jste mi hodně si ujasnit co chci a taky objevit, že vyloženě zářivě růžová barva nemusí být uplně ošklivá :).
Dita
04. čec 2020 14:00 #327338

Květa

Avatar uživatele Květa

Ahoj Dito -
ad W.Old Hall - nenadchýná mne, zatím to vypadá, že bude růst velmi neuspořádaně. Prut sem/prut tam, nevede se mi jej umravnit. A Shropshire Lad - na tom byla podobně, už ji díky tomu nemám.
ad GdF - hooodně silný oblouk ( spíš klec ). Mně se letos zřítila ( mamut ), ztěžklá deštěm mi ohnula podpěru.

GdA - jako vždy úchvatná.
podívej se na starý Kordesův Summer Wine, květ jeden den -ale kvete dlouho a bohatě, ty 3 m dá, trochu ČS, ale naprsto úchvatně voní - ovoce
www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.6022&tab=36&qn=2&qc=0
03. čec 2020 21:30 #327337

Anonym

Avatar uživatele

A Shropshire lad má krásný květ, ale nedaří se mi vypěstovat pěkný keř, ani moc nekvete a květy nejsou trvanlivé. Nedělá mi radost.
Wollerton Old Hall je vděčný a takový živý. Hodně ho řežu a i ve špatných podmínkách (suti) má přes 2 m. Dobře kryje. V Hradci v rozáriu byl před pár lety pěkný. Jen mi nevoní.
Poslední dobou se mi líbí drobnokvětky lensovky, třeba bílá Guirlande d'Amour
Manča
02. čec 2020 12:51 #327333

Kaja

Avatar uživatele Kaja

Dito - na fb nevím . spíše fotky a odbornost většinou jako červená nebo žlutá atd. odborné stránky jsou nejspíš tyto . jsou tady kované růžařky. :up .
na fb mám třeba já stránky- www.facebook.com/Karlas-garden-1451812905098559/ ,ale taky tam nejsou návody na pěstování .

angela_2020-07-02.jpg

Angela
leonardodavinchi.jpg


skvělá je růže Leonardo da Vinci

j.galway.jpg

vzrůstná - i když nevím jestli by se dala tahat do výšky- je třeba krásná angličanka James Galway
Přílohy: