Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Trvalky III

Trvalky III 01. srp 2019 22:39 #326081

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Honzo, ten název pocestník sedí. U nás je hodně u silnic, tak jsem přemýšlela, že bych vyrýpla, zda se chytne je otázka. Ta barva je kouzelná, moc se mi líbí a teď si říkám, proč jsem to nezkusila už dříve. :laugh:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Trvalky III 02. srp 2019 08:57 #326086

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Aleno, proč vyrývat? Ze semínek se ti líp zakotví a ustojí všechno sucho.
Kytky s kůlovým kořenem se přesazují těžko. Navíc u cesty většinou roste
nad asfaltem, o co je zůžená vozovka.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: alenak

Trvalky III 02. srp 2019 19:33 #326087

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Taky mám mezi růžema čekanku. Je tam moc hezká, i když odpoledne je zavřená.

Po dvou letech dávání poslední šance budu po nejbližším dešti přesouvat veronicastra a likvidovat novoanglické astry. To sucho prostě nedávají. Ze záhonu, který byl ještě před pár lety prakticky většinu roku podmáčený se to otočilo na totální upražený sucho. Už mi dorazily nové baptisie, len a do svahu dám zkusmo i agastache, tam by mohla vydržet.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak

Trvalky III 02. srp 2019 21:57 #326088

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Varouchu, Agastache, asi záleží na druhu. To sucho je u nás na písku velké a letos např. fortune blue kdybych nezalila, tak není, listy visí jak hadry. Moc to letos nedává.

Už to tu o nich psala Květa, jsou výborná - teda u mě,všechny sedum a obyčejné pryšce.
Poslední úprava: 02. srp 2019 22:03 od alenak.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: varouch

Trvalky III 03. srp 2019 13:30 #326099

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Aleno, už jsem to sem sice dávál, ale neodpustím si znovu.
Čekanka - Pocestník :)
www.ceskatelevize.cz/porady/10377246862-...dborniku/?clanek=164

Varouchu, a co budeš dělat, kdyby přišla vlhčí perioda za pár let?
Veronicastra a astry zase přestěhuješ? :)

Já fotil Veronicastrum zrovna včera. Tak jdu trochu provokovat, no...
2x zavlaženo. Aktuálně neochotně prší - neochotně = kapka sem, kapka tam,
pod stromy a keře nic.

P2950725.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: quendery, alenak, babkaela, alcearosa

Trvalky III 03. srp 2019 18:29 #326101

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Honzo - to by bylo dobrý. :) Baptisie půjdou místo aster a veronicaster do svahu, tam voda nestála ani v době vlhka, takže myslím, že to by snesla. Kdyby náhodou přišlo období srážkové hojnosti (hahahááá), tak v nejvlhčích místech jsou růže, s těma nehejbám.. Nicméně tady je ta srážková změna opravdu dramatická, místní jsou zvyklí, že tu bud jen prší nebo jen sněží a ono to najednou není pravda, z roku na rok šmytec. Jen je blbý, že hodně výsadeb jsem zakládala ještě v posledním roce dvou vlhka. :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: babkaela

Trvalky III 03. srp 2019 18:33 #326102

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
To víš, Varouchu. Pokud se vykácí tak obrovské plochy brazilských pralesů,
které vypařovaly do atmosféry celé zeměkoule kvanta vody, a najednou
se nic nevypařuje, je to obrovský zásah do koloběhu vody na planetě.
Ale peníze a levný zahradní nábytek především.

Každopádně bych tě rád poprosil o nějaké shrnutí baptisií, trvalek letošního roku.
Kvetou ti dost?
Já jich měl pár - no name - a samé listí. Neoslnily.
Znám je dlouho, ale k růžím mi nějak nesedly opticky, možná novější kultivary ano?
Kdyby se ti chtělo, hltám každé písmenko či snímek. Ď.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Trvalky III 04. srp 2019 11:18 #326105

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
K baptisiím. Mám asi čtyři kusy, z toho tři už déle než 3 roky. Mladší se většinou moc hodnotit nedají, protože v zemi pracují hlavně na kořenech, nad zemí se nic moc neděje. Do té doby ani nekvetou, majitele ukolébají, takže kolem nich nahusto nasází kdeco, v domění, že baptisie to každou chvíli zabalí nebo navždy zůstane nítěnkou. A pak se najednou čtvrtý rok diví, kam zmizelo všechno okolní osázení a kde se tam vzalo to baptisiové keřisko. :)

První jsem sázela v roce 2016 b. Twilight Prairie Blues, b. Starlight Prairie Blues a b. Carolina Moonlight. Ukázalo se, že ze Stalight se vyklubala druhá Twilight. Přežily všechny, slimáky nezajímají (ani při rašení), choroby je zatím taky nechávají chladnými, slunce a sucho taktéž.

Dlouho jsem ale o nich nevěděla, byly zavalené nepetou, až loni jsem zaznamenala první větší kvetení (předtím jen semtam ťuk, skoro omylem). Ještě letos na jaře se žlutá Carolina Moonlight tvářila, že je větší a vitálnější než Twilight. Teď už Twlight přerůstá Carolinu - vyšší, větší lístečky.

Loni jsem ještě za dosazovala za vypadlou agastache baptisii australis - žádné velké šlechtění a kultivarové hrátky. Loni celou dobu nitěnka, letos už má tři výhony, které se mají dobře k světu, myslím, že za dva roky bude mít s přehledem udávaných 150cm - prostě keř. Rychlá.

Malé neřeším, ty si občas mají tendenci lehnout, ale zakořeněné větší baptisie drží pevně, nekácí se, listy působí hedvábně až sukulentně (přitom jsou ploché). Trochu jako eukalyptus. Z barev moc pěkně v záhonu svítí ta světle žlutá. Twilight je proti ní až nevýrazný, upoutá spíš zblízka, navíc je to barva, která není úplně obvyklá, a tak se může hůř kombinovat s jásavou jarní paletou.

Letos jsem přikoupila ještě Baptisia Decadence Vanilla Cream (ta máslová mě fakt chytla), Baptisia Pink Lemonade a Baptisia Sparkling Saphires. Jsou to už tříleté sazenice, a už teď v květináči je na nich vidět, že nebudou stejné - různé výšky (Pink Lemonade je už ted výrazně vyčouhlá, ostatní působí učesaněji), barvy oslistění (modravý studenější ton listů u Sparkling Saphires). Uvidím, jak se budou tvářit na jaře.

Takhle kvetly na jaře:
61753783_397259427543542_5074686559542837248_n.jpg


po asi 10 dnech, víc vybarvené:
baptisia1.jpg


dneska - keř poporostl, kompletně se zapojil. Před ním je nepeta kubanica (světlé listy), momentálně zastřihnutá.
baptisia4.jpg


Detail listů a plodů:
baptisia5.jpg


Loni zasazená b. australis. Vlevo je (blbě) vidět ještě jeden ocásek b. australis - přisadila jsem k ní zjara ještě jednu, co mi zbyla, ale myslím, že to není třeba, je celkem rychlá.
baptisia6.jpg


Nově koupené baptisie. Zleva Sparkling Sapphires, Pink Lemonade (výrazně vyšší, větší internodia mezi lístky, momentálně nemá na koncích výhonů drobné lístky, tj. takhle na první šacování hrozí, že bude obryně Stáňa), Decadence Vanilla Cream.
baptisia7.jpg
Poslední úprava: 04. srp 2019 11:22 od varouch. Důvod: překlepy
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., HonzaPM, alenak, babkaela, bradhal

Trvalky III 04. srp 2019 11:27 #326106

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Ještě dodám stanovištní podmínky - jíl s makadamem. Vespod je vedení vody pro SČVaK, po položení trubek to jen zasypali kamením, trochou hlíny a navrch posypali slupičkou zeminy. Nijak jsem to místo nevylepšovala, mám to jako testovací záhony, abych věděla co co snese. Zjara tam dost stéká tající voda ze svahu, ale nezůstává tam stát.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM

Trvalky III 04. srp 2019 14:10 #326107

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
přidám své povídání o baptisiích.

První jsem si kupovala na jaře 2007, pidi semenáček. Tenkrát ještě po šlechtitelských snahách nebylo vidu/slechu, tudíž nativní - B.australis.
Jednou přesazovaná, pak na stálém stanovišti se mnou byla do podzimu 2017.

Další jsem si kupovala podobně jako Varouch. Na podzim 2015 ( klůcek ), ptž. se jedna nepřijala a já nevěděla kt. z nich, stejný nákup jsem opakovala i na jaře 2016. Kult. B. Twilight Prairie Blues, B. Starlight Prairie Blues. Obdobně jako u Varoucha mám pouze Twilight. U této várky myslím byla nevhodná doba ( prodeje ) výsadby - moc mladé, konkurence jim vadila. Měly se nechat dorůst v hlubokém květníku. Ony b. ( zejména kult. ) mají pomalý start, obtížněji se i množí.
Na jaře jsem si dokupovala Pink Lemonade a pro kamarádku Vanille ( viděla jsem ji kvést, fakt pěkná. x P.Lem. měla i delší květenství ).

Nativní B.a. udělala křovíčko o 1,5 m š. Ptž. byla zasazená před Twilight a usurpovala i převyšovala ji, na podzim 2017 jsem se rozhodla ji vyrýt.
Na f. to tak nevypadá, ale jáma šílená. Hluboká i široká.
DSCN7352.jpg


DSCN7353.jpg


Vyrytý trs

DSCN7377.jpg


Na kořeny jsem používala sekerku, vůbec jsem se nesnažila je vyrýt do konce. Přeseknout a další. Ony zetlí..Jsme v hloubce na dva rýče..
DSCN7378.jpg


To kořenoviště předkládám jako důkaz
- zasadit a nehýbat, v čase to holka nedá.
- se o vodu postarají

Vysoce nenáročná na vodu, bez nemocí. Sucho na vzhled nemá vliv.
Kumpáni :
- ano, do "učíslých" růžových záhonů si ji dokažu představit obtížněji. Resp. nijak jsem nad tím nehloubala, nemám takové. K přírodněji vypadajícím růžím, zejména drobnokvětkám, fajn.
- Díky tomu atraktivnímu promodralému listoví jako pozaďovka myslím dobrá.
- strukturálně se mi líbí k travám, geraniíím a pod. Tzv. prérijní záhony. Event. denivky.
Takové společenství ale nemám.
- díky době květu ( konec května zde ) Twilight mám zasazenou ve společnosti Aquilegia Black Barlow + Thalictrum aquilegifolium + středně pozdní Paeonia lactiflora - konkrétně před ní mám P.l.Do Tell a Wellgunde - obě sladký růžovky. Doplňuje mi je tam ( sama, přesev ) Hesperis matronalis Alba. Líbí.

----
+ doba kvetení
+/- nekvete nijak dlouze
+ ozdobné semeníky po odkvětu
+ poměrně atraktivní vzhled ( + vertikála )
+ vysoká tolerance sucha
- nepřesazovat
-/+ díky obtížnosti množení i stáří prodávaných rostlin u kultivarů vyšší pořizovací cena než jsme u peren zvyklí. ( protimluv : Ten původní semenáček jsem sehnala tenkrát za 15 Kč - r. 2007 ).
+ + počasní inertnost
Poslední úprava: 04. srp 2019 14:31 od Květa.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., HonzaPM, varouch, Kamcule1, alenak, babkaela, bradhal
Moderátoři: Eva L., Květa