Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Čemeřice - Helleborus, poslové jara

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 06. lis 2019 22:57 #326623

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Už začínají navážet čemeřice, pouze obyč bílé. Jinak tady na HK nic jiného.

Musím napsat, že jak jsem pokusničila s Merlinem - nevyndávala jsem, pouze z boku odlamovala. Přežily léto 2 slabé kousky. Začínají teď růst, ve skleníku. Teplo v létě řízkům vůbec nesvědčilo, v celodenním stínu, jinak ne, vypadá to na dlouhé mátoření ;)

Jinak starý Merlin vypadá OK, obalen puky na kvetení, dnes dostal pochvalu a 3 lopatky kompostu. ;)

Zabrousila jsem na stránky Spomyšle, letos tam mají dost široký sortiment čemeřic, padla mi do oka Emma a Snow Frills, nemáte náhodou někdo ve sbírce? díky :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., babkaela

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 07. lis 2019 22:41 #326624

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
alenak napsal:

Musím napsat, že jak jsem pokusničila s Merlinem - nevyndávala jsem, pouze z boku odlamovala. Přežily léto 2 slabé kousky. Začínají teď růst, ve skleníku. Teplo v létě řízkům vůbec nesvědčilo, v celodenním stínu, jinak ne, vypadá to na dlouhé mátoření ;)

jsem měla pravdu. Já jak jsem rozsakrovala ten víc jak 10 letý Silvermoon, tak ty větší - několikapukoví - oddělenci rostou OK, ty slabší - ála jedn puk, co upadl při dělení - se do růstu moc nehrnou. Těm to bude chvíli trvat. Děleno na podzim 2018, letos se slabé moc do růstu neměly.
alenak napsal:

Zabrousila jsem na stránky Spomyšle, letos tam mají dost široký sortiment čemeřic, padla mi do oka Emma a Snow Frills, nemáte náhodou někdo ve sbírce? díky :)

Aleno, ad Snow Frills - kupovala jsem ji kdysi EvěL, ukázala se v záhoně dosti neživotná. Sama jsem měla jinou plnokvětku, vydržela mi dvě sezony a pak bylo po ní. Jako vždy platí - těžko hodnotit schopnost přežít z jedné rostliny, ale ostatní kultivary kupované ve stejnou dobu, od stejného dodavatele, se uchytily zcela bez problémů. Jestli nebude zakopanej pes v té prošlechtěnosti na plnokvětku... nákup opakovat nebudu. Krásná byla, to ano.

Schválně jsem se koukla na nabídku Spomyšle, je hojná... mám několik ale:
v současné době jsou nedostupné. Ano, tyhle "rychlené kvetoucí" čemeřindy se začínají prodávat ( v DE, kde je kupuju ) až na přelomu roku. Snad je Spomyšl teprve doveze. Vopruz s nimi bývá do doby než pominou mrazy a dají se vysadit na záhon.
druhé ale ( červík ) - oni tam mají např. tyhle green-works.nl/en/pot-plants/helleborus-prince/ - série King, Lord, Prince označené - jemně řečeno - zmatkovitě. Prostě bych červíčkovala, že objednám a přijde mi něco, co neodpovídá. Nikdo je nikdy neviděl, že...
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak, babkaela

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 07. lis 2019 22:46 #326625

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
PS.: kdybych měla touhu po orientálkách, raději bych jela zjara k ofousovi. Ten koupil poklady,semenné linie, někt. již na jaře pokvetou.
Jen se tam holt musí osobně ( v tý předjarní klendře ).
Poslední úprava: 07. lis 2019 22:47 od Květa.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak, babkaela

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 08. lis 2019 19:53 #326626

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Orientálky mám doma obyč rozrostlé pod vajgéliemi, víc to rozšiřovat nebudu, díky. Plnokvěté mě nelákají, ta bílá se mi na fotce líbila. Taky si myslím, že to je přešlechtěné a choulostivé,vč. klopení, ale to je i u ostatních kytek vč. růží, většinou je nějaké ale.

Se Spomyšlí jsem měla problém, obj. růže, nejen pro mě, jsem dala os. vyzvednutí a nezaplatila, myslela jsem, že to půjde při vyzvednutí, až si zboží prohlédnu,nejde to. Zrušili mi bez zaplacení předem ihned objednávku :laugh:, tak nic.

Odešla mi Cinnamon Snow, moc se mi líbila barva, tu bych si opět koupila, případně ze série čemeřic HGC.
Nevím, proč tu jsou čemeřice tak málo v prodeji, je to nenáročná super kytka, když se usadí.
Bavila jsem se v jednom zahrad., proč je nenabízejí, prý je nemůžou sehnat.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: babkaela

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 10. lis 2019 00:42 #326627

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
alenak napsal:
Odešla mi Cinnamon Snow, moc se mi líbila barva, tu bych si opět koupila, případně ze série čemeřic HGC.
Nevím, proč tu jsou čemeřice tak málo v prodeji, je to nenáročná super kytka, když se usadí.
Bavila jsem se v jednom zahrad., proč je nenabízejí, prý je nemůžou sehnat.

Upřímně - plkají. Pink Frost a Merlin ( + další ) jsou stabilně v nabídce české školky již minimálně 4 roky ( jako furt, vždy dopěstovávají mladou sadbu ). + min. ještě jeden (do)pěstitel v ČR je.
Pak se tahají z Polska, z Hol. z DE a pod.
Poslední dvě uváděné možnosti - to jsou pak ty květináče za 800,- a pod.
Takže, kdyby chtěli, možností mají hafo.
On si myslím je ale zakopanej pejsek v něčem jiném. Kytku si lidi koupí v květu ( až na pár blázínků jako jsme my ). Čemeřice nakvétají v době, kdy ještě lidé do ZC nechodí, nesází. Odkvetlou pak prodají těžko...
+ další problém - ty narychlené, přivezené ze skleníku, musí být pod střechou - jinak omrznou. A to se pak neprodají vůbec..
A ještě další věc - i ta mladá sadba je v pořizovací hodnotě pro školku vysoká," hotová" kytka pak musí stát vyšší peníz. Ne vždy je zákazník za takovou ( bohužel okrajovou, neprávem opomíjenou ) kytku ty peníze zaplatit.
Tak si ji raději z uváděných důvodů do prodeje ani nevezmou.
A když už se tady tak rozohňuju - mě ledaskdy udiví, že naopak zaplatí peníz za nigerku v 5 kontejnerku, která je udělaná pro vánoční pokochání a její vysazení do záhonu bývá zhusta k ničemu.

ad C.Snow - taky mi letos blbla, ty červnové 37 nedávala, ležela, připláclé listy. Ani jsem se vlastně nekoukala, jestli vůbec nasadila a pokvete. Mám celkem starou rostlinu, už jí bude taky víc jak 10 let. Nejčasnější. barva úžasná, nerada bych o ni přišla.
Poslední úprava: 10. lis 2019 00:44 od Květa.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., varouch, alenak, babkaela

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 10. lis 2019 13:59 #326629

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Dobře jsi popsala reálný stav ve školkách, mám strach, že to bude horší.
Obchodníci moc velcí nejsou. Vždyť by stačilo vyfotit a přidat k prodávajícím kytkám, aby byla představa, to nikoho nenapadne, nebo to nepotřebují - zatím, moc práce atd. :laugh: vše je o lidech.....
Dnes po opadnutí mlhy jsem vyšla na zahradu, vyfotila Merlina, má pár černých teček na starých listech, zatím to nechám být, aby byla ochrana na zimu, budu to hlídat. Přes léto jsem ho nezalévala, je pod prosychající magnolií, ale obsadila jsem ho letničkama, luštěnice, verbenou, hlavně aby byl ve stínu, to se mi zatím osvědčilo.
DSC03685.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., babkaela, alcearosa, LucieT

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 01. úno 2020 11:47 #326855

  • LucieT
  • Avatar uživatele LucieT
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 360
  • Obdržená poděkování 907
  • Karma: 5
Pink Frost kvete od prosince.

DSC_7060.jpg


DSC_7071.jpg


DSC_7070.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kika, alenak, Gabča, babkaela, alcearosa, Viki

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 01. úno 2020 17:22 #326856

  • Gabča
  • Avatar uživatele Gabča
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 617
  • Obdržená poděkování 3236
  • Karma: 6
Teda Lucko, ta si je. :kiss: :up
Co chtějí čemeřice? Mně tu nikdy nešly. Měla jsem od ségry dvoje a nějak se vytratily. Ale lákají mě, to zas jo. :P
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: LucieT

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 01. úno 2020 17:46 #326858

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Lucko, ta se povedla, překrásná :kiss: . Když to půjde, dávej prosím průběžně jak mění barvu, díky.


DSC03991.jpg
aktuální Merlin

DSC03993.jpg
obyč orientálky, může přijít mráz a zdecimovat, už to bylo....


Četla jsem teď v časopise, že na černou listovou skvrnitost je dobré poprášení listů vápenatým hnojivem. Nemáte s tím někdo zkušenost? Mám listy flekaté, ale zdá se mi brzo na stříhání, může přijít zima a přece jen ty listy, i když flekaté, trochu chrání poupata. Děláte to někdo, nebo jenom odstřihujete listy, díky za zkušenosti a rady.
Poslední úprava: 01. úno 2020 17:59 od alenak.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kika, babkaela, LucieT

Čemeřice - Helleborus, poslové jara 01. úno 2020 19:00 #326860

  • LucieT
  • Avatar uživatele LucieT
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 360
  • Obdržená poděkování 907
  • Karma: 5
Merlina mám v úplně stejném stavu. Jen malé poupátka, dřív jak za měsíc určitě nepokvete, Začíná kvést Madame Lemonnier a kvetou dvě bílé miminka od paní Věrky - Helleborus Paradenia, Helleborus Wintergold.

Co se týká listů, já je ničím nestříkám. Před rozkvětem poupat ostříhám všechny staré listy a nechám jen ty nové. Mám je vedle azalek a javorů, takže vápno nee, to má zákaz se k mé zahradě přibližovat. :laugh:

DSC_7078.jpg


DSC_7076.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, babkaela, alcearosa
Moderátoři: Eva L., Květa