Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže ve smíšených záhonech

Růže ve smíšených záhonech 29. dub 2009 20:25 #385

  • danah
  • Avatar uživatele danah
Navazuji tímto na zaniklou diskuzi, už si nepamatuji, jak se přesně jmenovala....ale potřebovala bych co nejvíce typů na doplnění osázení dlouhého úzkého záhonu u plotu.
Mám tam pnoucí i keřové růže, clematisy, několik stříhaných buxusů, kakosty, levanduli, šalvěj, šáter, jarní cibuloviny, nějaké traviny nižší ...atd. Potřebovala bych poradit nějaké výplňovky - trvalky, dosud jsem to řešila letničkami, ale většinou moc zbujely a pak růže trpěly jak byly utlačované vzrůstnými druhy..jako např. tabák nebo nocenka.
A budete moc hodní, když sem budete vkládat fotky vašich kombinací trvalek s růžemi.
Jedná se mi o tento záhon vlevo.
http://picasaweb.google.com/danah54/Ervenec2008#5230030822695600914
http://picasaweb.google.com/danah54/Ervenec02?authkey=Gv1sRgCNLniqrv3se3RA#5220691522472836658
http://picasaweb.google.com/danah54/Ervenec02?authkey=Gv1sRgCNLniqrv3se3RA#5220691320527913938

A na podzim se chystám na doladění do růžovo bílé kombinace...zatím jsem si 2 roky zkoušela, co se mi bude nejvíc líbit - žluté už jsou na jiném místě letos.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 29. dub 2009 22:48 #388

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Dano, suchomilno, nebo polostín?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 30. dub 2009 08:47 #390

  • danah
  • Avatar uživatele danah
Dreslo, je to záhon nejblíž baráku+zalévací vodě,...tak stihnu uzalívat...východní slunce do 15.oo 14.oo a 13.oo hod.odpoledne...postupně od baráku, tam jde nejdéle, čím dál od něj, je záhon víc zastíněný. Levandule mi tam moc nejde, 2 roky dobrý, letos přes zimu většina uhnila nebo zmrzla?
Mám taky nasysleno větší množství buxusových sazenic...doplnit to jen jima? Obruby? nebo sem tam kouličku?
Možná, že bych ještě s letničkama ale mohla vydržet, páč růže jsou mladé, teprve druhým rokem a doufám, že se časem rozrostou, třeba i nějakou další na podzim přidám, abych po dvou letech zase neškatulovala.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 30. dub 2009 11:50 #391

  • Jana z RZ
  • Avatar uživatele Jana z RZ
Já bych to nepřekombinovávala, dala treláže klidně po celé stěně a to, co se už osvědčilo bych se snažila rozesadit po skupinách, ne po řádcích - na to je záhon moc úzký a rostlinky v řádcích tento fakt ještě zvýrazní. Co takhle kopretiny nebo šater nebo rozchodník (Sedum spectabile)...
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 01. kvě 2009 09:31 #399

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
danah wrote:
Dreslo, je to záhon nejblíž baráku+zalévací vodě,...tak stihnu uzalívat.

NENENE:laugh:
Dávej tam takové kytky, jako bys neměla vodu vůbec k dispozici.
Pokud nemají trvalky růže utiskovat, chce to z vyšších nějaké, které vystřelují z přízemního bochanu listů jen řídká květenství.
do osluněné části bys mohla zkusit i nějaké trávy - naproti jsou, žejo. zvládnutelné a úhledné trsy dělá ovsíř, pennisetum. Za nimi u plotu by se mohl zkusit šater. Je řídký, vzdušný, bílé (růžové, prázdné i plné) kvítky by kontrastovaly s tmavým plotem. Já často k růžím přisazuju vytrvalý hrachor. Loni jsem začala se šalvějemi. Byla jsem nadšená z bělokvěté salvia nemorosa - a teď nevím jestli White Queen, Snow Queen, Schneekönigin...nějak tak . Bývá tu k dostání a kvete celé léto. Už teď se na ní objevují květní stvoly. Dobře se na jaře řízkuje. Bělokvětého mám ještě Adriana (snad je to Schneehügel), koupený taky tady a nevidím mezi nimi rozdíl. Modrokvěté mi připadají míň úhledné a některé se semení. Taky jsem si zamilovala rmen Sauce Hollandaise. Kvete taky celé léto, zůstává v bochanu, nerozvaluje se. Je ale krémový. Čistě bílou si slibuju od tohoto www.pflanzenversand-gaissmayer.de/articl...faa39ffac3d0a23.html . Jak poroste a pokvete se musí vyzkoušet.
Tohle je asi jediná jeho loňská fotka. Na poli bylo vše tak nevábné, že jsem ani moc nefotila.
champagne1.JPG
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 01. kvě 2009 09:34 #400

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Dala by se zkusit místo levandule šanta. Ta už je ale trochu divoká. (Včera jsem ji fotila, už nakvétá (a trs byl rozfoukaný, to se u rmenu nestane)
IMG_4471_1_.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 01. kvě 2009 09:45 #401

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Ze stínomilnějších bych zkusila astrantii, ta tu kvete taky celé léto, čínské astilbe,snad i míň vzrůstné podzimní anemonky.Heuchery s příbuzenstvem jsou tutovka, barevná škála je úžasná.
Jarmanka v záhoně
DSCN0551.JPG
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 01. kvě 2009 09:55 #402

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Tady je lem z kopytníku, půdopokryvná škornice (ep.Xrubrum snáší i sucho - ty ji určitě někde máš viď?)
IMG_4068.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 01. kvě 2009 10:06 #403

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Spoustu parády udělají i orlíčky. Daly by se semotamo použít vysoké bílé česneky (Mont Blanc, Mount Everest)
Ještě jsem cvakla Brunneru Jack Frost (to samé s bílými květy je Mr. Morse) Po odkvětu narostou listy velké.
IMG_4448_1_.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re:Růže ve smíšených záhonech 04. kvě 2009 11:56 #415

  • danah
  • Avatar uživatele danah
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1176
  • Obdržená poděkování 2385
  • Karma: 5
Cipísk, jsem napsala román a jsem si ho smázla....

Dreslo, díky moc za inspirace, hlavně za fotky jsem vděčná..něco jsem o víkendu opět přešoupala, pokusila jsem se namnožit šáter pomocí řízečků od báze toho mého jediného...ten by byl fajn, zrovna tak budu nutně potřebovat :woohoo: bělolistou bruneru, bělokvětou šalvěj a šantu.
Z travin už tam mám ovsíře, penniseta.... zkusím ještě Miscanthus 'Morning Light'
Astrantie je taky zajímavá...nekonkuruje. Ve stinnější části mám tvoje smrdutky a astilbe, kakosty....čekám, až se mi rozroste pachysandra.


Jano z RZ, tobě taky děkuju za radu, bohužel, já jsem v tom osazování blázen a mám ráda všechno trochu nadivoko...takže jediný jakýsi řád tomu záhonu dává ten lem, jinak jsem pro skupinky a ne pro řádkování. Díky.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Moderátoři: Eva L., Květa