Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Popínavé růže - osázení pergoly

Popínavé růže - osázení pergoly 17. čen 2010 11:03 #9501

  • slev
  • Avatar uživatele slev
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 33
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 1
Potřebovala bych poradit s výběrem popínavek především růží k pergole. Náš dům spolu se zadním přístavkem tvoří L, díky čemuž vzniká terasa orientovaná k jihu, chráněná ze všech stran kromě jižní takže se hodně rozpaluje. Terasa je oproti domu i okolnímu terénu snížená o cca 60 cm. Je osluněná od cca 11 hod. Západní plot je plný dřevěný. Právě terasu budujeme, bude dlážděná půdovkami, okolní zídky, schody i části zdí jsou z lícového zdiva. Zahrada je budována v anglickém duchu (haha:P ) - trvalky, růže, listnáče - samý květ a spousta práce.
Protože se terasa opravdu hodně rozpaluje, rozhodli jsme se ji zastínit pergolou - nebude však zastřešená, chci stínění zajistit především rostlinami + v létě připínat zespodu bílou látku. Pergola bude rozměr mězi stojkami cca 4,2-5,2 m, bude mít 5 stojek a bude částečně stát na zvýšeném terénu tvořeném jednak zvýšeným záhonem a jednak terénem zbytku zahrady, který je výš oproti terase. Vzhledem k tomu, že je terasa snížená bude pergola značně vysoká, cca 3m, přičemž osázené stojky budou mít cca 2,5 m + je potřeba aby rostliny dosáhly i střechy pergoly a tam stínily. Z jižní strany terasy bude jezírko, které bude mít za úkol především osvěžovat vzduch pod pergolou. Potřebuji tu pergolu osázet, chci hlavně růže, pokud možno co nejvzrůstnější climbery s plnými květy a především vůní. Hlavní práci co se stínu týče by měl odvést přísavník + popínavá hortenzie. Růže mají být hlavně krásné, dobře opakovat a vonět - důležité je vzhledem k tomu, že dané místo nebude moc provětrávané aby netrpěly na ČS a padlí a měly pěkné husté listy. Zahrada je pojata pouze ve škále bílá - růžová- karmínová - modrá (žádné žluté, červené a oranžové tóny ani lososovou). Navrhla jsem některé růže a prosím Vás o komentář, zda by to takto mohlo fungovat (viz obrázek). Vedle dveří na terasu bude ještě cca 2,5 m vysoká treláž, kam chci umístit nějakou hodně voňavou růži sytější barvy + asi zimolez (krémový) (a) nebo plamének šeříkové? barvy. Na jv. sloup pergoly uvažuji o kombinaci Parade a Rylona s tím, že Rylonu bych více zmlazovala, aby kryla dobře sloup. Jz. sloup přísavník trojcípý + mám nutkání k němu dát nějaký drobnokvětý botanický clematis (alpina???? - tím si ale vůbec nejsem jistá, jednak jestli se navzájem nepožerou a taky se v clematisech vůbec neorientuju). Prostřední sloup by měl nést nějakou hodně vzrůstnou a hustou růži i kvůli pohledové cloně od sousedů s tím, že místo bude asi dole přistíněno a nahoře dost osluněné, málo provětrávané, veskrze ne úplně vhodné pro růži - takže něco odolného - myslela jsem buď New Dawn nebo Coral Dawn - ráda bych k nim ještě plamének, ale to by byl asi chudák. Zadní sloup - popínavá hortenzie - jednak miluju její květy a jednak má zajistit zelenou hmotu. Pod pergolou bude posezení.
pergola___os__zen__.jpg
Poslední úprava: 19. kvě 2012 14:22 od HonzaPM.

Re:popínavé růže osázení pergoly 17. čen 2010 11:05 #9502

  • slev
  • Avatar uživatele slev
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 33
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 1
jo ještě jsem zapomněla dodat, že zahrada je v cca 450 m, ale docela tu prší a klima odpovídá tak 550.

Re:popínavé růže osázení pergoly 17. čen 2010 23:47 #9578

  • maggi
  • Avatar uživatele maggi
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1293
  • Obdržená poděkování 1289
  • Karma: 6
Dle mé zkušenosti to New Dawn nezvládne, vysadila jsem ho ze dvou stran k oblouku cca 2,5 m výška, 1m šíře a po třech letech šel jinam. Nevyrostl do dostatečné výše a hlavně nebyl dost hustý. To chce nějaký rambler, ale najít opakující, nevím, nevím. Já tam nakonec vysadila jednou kvetoucí( asi Rosa multiflora ). Sice kvete jen jednou, (nyní), ale je hustá a dokonale stíní.
Kvete_2-556324c44a3c406770aed4ae8e88e972.jpg
New Dawn, letos asi o 0,5 m vyšší

Re:popínavé růže osázení pergoly 17. čen 2010 23:49 #9579

  • maggi
  • Avatar uživatele maggi
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1293
  • Obdržená poděkování 1289
  • Karma: 6
b__l___oblouk-70102f262d6697fa977cffda1e5b237c.jpg
Oblouk po asi 8 letech s multiflorou

Re:popínavé růže osázení pergoly 17. čen 2010 23:51 #9580

  • maggi
  • Avatar uživatele maggi
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1293
  • Obdržená poděkování 1289
  • Karma: 6
ona tam vlastně bude asi tak maximálně 5 let........

Re:popínavé růže osázení pergoly 18. čen 2010 07:59 #9586

  • slev
  • Avatar uživatele slev
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 33
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 1
maggi díky, to je přesně zkušenost jakou jsem potřebovala, na druhou stranu jiní zase mají z ND děsný křoví, někde jsem četla, že jsou na trhu nějaký zmršený ND, který jednak tolik nekvetou a asi nebudou ani tak vzrůstný. Ten tvůj rambler jsem obdivovala na růžové sezóně je nádherná, nahlodala jsi mě. Pokud vím tak, z ramblerů kvetou opakovaně Super Excelsa a Super Dorothy, sice jsou drobnokvěté, ale ta to už je jen detail, zkusím se nad tím zamyslet. Já mám na zahradě fakt dobrou půdu všechno mi tam děsně vyroste, ale zas ten zvýšenej záhom má přece jen omezení i když hlína je v něm stejná a nemá dno.
Ještě by mě zajímaly názory na botanické plaménky, abych si tím zase nezavařila, ty jsou vzrůstné až moc.

Re:popínavé růže osázení pergoly 18. čen 2010 10:02 #9594

  • maggi
  • Avatar uživatele maggi
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1293
  • Obdržená poděkování 1289
  • Karma: 6
Slev, já nejsem odborník, je to jen má zkušenost. To neznamená, že to nemůže být jinak. Půdní podmínky tu mám mizerné.
Jinak taková poznámka....růže na pergole jsou ohromě romantické...ale....je pod nimi stálý nepořádek. Po dešti se navíc ty opadané květy přilepí a nejdou ani zamést.Mám jeden New Dawn u vchodových dveří a denně je několikrát nutno zametat. Tak je to na zvážení. S plaménky zkušenost nemám.

Re:popínavé růže osázení pergoly 18. čen 2010 12:06 #9606

  • slev
  • Avatar uživatele slev
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 33
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 1
jo s tím bincem jsem si toho vědoma, ale ono mi to za to stojí (jsem teda zvědavá co budu říkat za pár let až budu ty růže vztekle vykopávat B) )

Re:popínavé růže osázení pergoly 18. čen 2010 12:11 #9607

  • slev
  • Avatar uživatele slev
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 33
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 1
maggi a ta tvoje růže tvoří šípky?

Re:popínavé růže osázení pergoly 18. čen 2010 14:16 #9651

  • maggi
  • Avatar uživatele maggi
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1293
  • Obdržená poděkování 1289
  • Karma: 6
ano, ale nic moc, sezobou je ptáci a žádná paráda to není. Takové nalinké a načenalé. Alespoň tady u mě.
Moderátoři: Eva L., Květa