Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Győry - růže dle šlechtitelů

Győry - růže dle šlechtitelů 30. led 2024 11:26 #329686

  • Ajka
  • Avatar uživatele Ajka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1422
  • Obdržená poděkování 3927
  • Karma: 67
Ano, souhlas. Dorothy má padlí na poupatech, ale jakmile rozkvete je krásná a padlí není vidět. Je to tak každý rok. Růži to nevadí a kvete jak o život. Nestříkám, myslím, že u Dorothy to moc cenu nemá. Já mám Super Dorothy a fotek jsem v minulých letech dala hodně.
Poslední úprava: 30. led 2024 11:41 od Ajka.
Následující uživatel poděkoval: alcearosa

Győry - růže dle šlechtitelů 05. úno 2024 08:34 #329689

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Quenderry, já bych padlí také neřešila, jenže zatím to je jediná růže, která kvete akorát tj. kolem vysvědčení a když chci kytici do pugétu, tak tam padlí není úplně to pravé. Po těch mých opulentních nákupech minulý rok se to snad spraví - tedy podle výsledků této zimy. Na malých růžích je padlí vidět více - alespoň dle Tvé fotky. Na té Dorothy jsem si ho totiž všimla, až když jsem to nastříhala a to jsem také poprvé viděla, jak padlí vypadá. Nějak mně předtím ty růže tak nezajímaly. Malinko se to změnilo.

Győry - růže dle šlechtitelů 05. úno 2024 08:37 #329690

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
:huh: Moje otázka sem nepatří, kdyžtak ji někam přesměrujte, prosím. Mám ovšem dojem, že tohle téma teď žije, tak se ptám tady.
Ajko, slyšela jsem, že právě tu Super tj. Dorothy a Excelsa jsou odolnější vůči chorobám. Jak se to jeví Tobě? Nebyl to jen reklamní trik? Dají se vůbec ty původní varianty od těch super odlišit? Ta moje je totiž určená panem Šípem jen z fotek na tabletu, takže stoprocentně si jistá nejsem.
Děkuji.

Győry - růže dle šlechtitelů 05. úno 2024 14:54 #329691

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Sven, Ajka sice nejsem / promiň, že lezu do diskuse/, ale ty "super" jsou hlavně odlišné v tom, že jsou vyšlechtěné obě v r. 1986, což je od Dorothy P. / 1901/ a Excelsy /1908 /o cca 80 let později a navíc obě opakují kvetení. I v tom je předpoklad, že nejspíše budou trpět na choroby méně. Nemám sice ani jednu, ale znám je z růžového sadu v Lidicích, kde bývají zdravé. Ale určitě se tu najdou nějací jejich majitelé.
Poslední úprava: 05. úno 2024 17:30 od quendery.
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Győry - růže dle šlechtitelů 05. úno 2024 20:40 #329692

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Quenderry, děkuji Ti za odpověď - rozdíl mezi těmi super a obyčejnými je tedy celkem jasný. Ještě musím říci, že se mi poprvé podařilo zastihnout tu někoho online a byl to hezký pocit. :)
Projíždím v poslední době forum znovu celé vyhledáváním růží, které mám. Píšu si do sešitu seznam a k nim vlastnosti. Asi by ta tabulka byla lepší v počítači, ale já ráda listuji. U růží, které jsem tu nenašla si píšu znaménka a dodám pak nejspíš přes rajče fotky. V létě jsem zuřivě fotila - kamenem úrazu je u mně pak všechno uložit a roztřídit. A příští rok snad i nějaká ta fotečka růží Györyho. Četla jsem o něm i pár článků v jedněch online novinách. A musím končit, kocour škrábe na okno, že chce domů.

Győry - růže dle šlechtitelů 26. úno 2024 09:08 #329736

  • papla
  • Avatar uživatele papla
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 198
  • Obdržená poděkování 291
  • Karma: 0
Včera, 25.2.2024, jsem četla na facebookovém profilu SLOVAKROSES tento smutný post. Neumím vložit odkaz na celý příspěvek, proto jen kopíruji text:
S ľútosťou oznamujeme, že nás včera opustil Szilvester Györi, významný slovenský šľachtiteľ ruží. Šľachteniu sa začal venovať až na dôchodku, po tom, čo ukončil svoju kariéru lodného kapitána v riečnej plavbe. Prvú ružu, ktorú vyšľachtil, venoval svojej manželke, vznikla séria popínavých ruží odvodená od jednej z najpopulárnejších ruží - New Dawn, ktorú krížil s hybridom kordesii a získal veľmi odolné a zdravé popínavky s veľkým romantickým kvetom. Vyšľachtil viac než 200 ruží a po Rudolfovi Geschwindovi je našim najvýznamnejším šľachtiteľom.
Je známy predovšetkým vďaka miniružiam, učaril mu okrem iného romantický vzhľad vždyzelenej polyantky Little White Pet, krížením ziskal polyantku Baba Kay, pomenovanú podľa poslednej lode, na ktorej sa plavil. Mnohé jeho ďalšie ruže sú pomenované podľa parníkov. Ako sa raz vyjadril, nemohol nevidieť históriu, ktorá plávala okolo neho. Svoje ruže pomenovával po zabudnutých udalostiach z našej histórie, predovšetkým z maďarskej.
Slovenskej ružiarskej komunite bude chýbať jeho tvorivý duch, nadšenie pre prácu aj v nevhodných podmienkach, súcit a empatia, ktorú prejavil so všetkými trpiacimi, ktorým venoval svoje ruže.
Následující uživatel poděkoval: Ajka, ibiska

Győry - růže dle šlechtitelů 26. úno 2024 23:08 #329737

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Ano je to smutná zpráva. Pan Szilveszter byl už teď poslední dva roky moc nemocný, byl po mozkové příhodě. Smutné je i to, že jeho krásná zahrada, kde šlechtil svoje krásky už neexistuje. Mám zprávy ze Slovenska, že je zplanýrovaná a co tam bude teď nikdo neví. Ještě před tím tam byl p. Ježovič a někteří členové Slovenské růžařské společnosti a nějaké růže odvezly, ale asi to byl už jen zlomek. :(
Poslední úprava: 26. úno 2024 23:09 od quendery.

Győry - růže dle šlechtitelů 27. úno 2024 07:47 #329738

  • papla
  • Avatar uživatele papla
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 198
  • Obdržená poděkování 291
  • Karma: 0
To mne mrzí, že ani zahrada nebyla uchráněna. To jsou nenapravitelné škody. Budu panu šlechtiteli posílat nahoru dobrou myšlenku, až budu pečovat o jeho krásné růžové děti. RIP.
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Győry - růže dle šlechtitelů 28. úno 2024 08:04 #329740

  • Ajka
  • Avatar uživatele Ajka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1422
  • Obdržená poděkování 3927
  • Karma: 67
Ano, souhlas se vším, co Věrka napsala. ( Pro Svenljunga Host)
Poslední úprava: 28. úno 2024 08:06 od Ajka.

Győry - růže dle šlechtitelů 01. bře 2024 19:04 #329745

  • Lukáš
  • Avatar uživatele Lukáš
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2592
  • Obdržená poděkování 11815
  • Karma: 45
DSC02684_2024-03-01.jpg


DSC02683-kopie.jpg


DSC02680-kopie.jpg


DSC02682_2024-03-01.jpg


DSC02479-kopie.jpg
Medzičilizie velká kráska z jeho růží , velice zdravá odrůda bohatě kvetoucí další kvetení je celkem zanedbatelné
Poslední úprava: 01. bře 2024 19:04 od Lukáš.
Následující uživatel poděkoval: Kaja, quendery, papla, Ajka, ibiska
Moderátoři: Eva L., Květa