Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Kordes III - růže dle šlechtitelů

Kordes III - růže dle šlechtitelů 14. led 2024 14:10 #329658

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Milá Kájo, Novalise mám od podzimu a doufám, že přežil.
(Loni jsem se nějak při objednávání rozjela a po objednávkách v prvních letech, kdy jsem brala tak 3! růže najednou, jsem si jich přivezla ze Skaličan 50!! :woohoo: No, a nějak jsem přehlédla to doporučení jim ostříhat kořeny a střihala jen velmi decentně, takže jsem kopala spíš 50 jam na mamuty, protože pan Šíp má u růží kořeny opravdu pořádné. Za hodinu jsem byla schopna zasadit jen 4 - 5 růží - sázela jsem skoro měsíc a jednu mám pořád ještě založenou, protože nejdřív musím vykopat švestku a to mi šlo jen tak napůl. Až rozmrzne, budu pokračovat.)
Svého už jsi sem asi dávala, mám ten pocit, že jsem jej už obdivovala. A teď bude určitě už zas o kousek větší. Mám radost, že Ti dělá radost.

Kordes III - růže dle šlechtitelů 14. led 2024 14:13 #329659

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Ahoj Quendery, tento Novalis je také moc pěkný. Já už se tak moc těším na jaro! A jsem napjatá, jak to dopadne, až rozkvete zlatý déšť. Snad mi aspoň kousek Novalise zbude, aby měl z čeho obrazit. Letos jsem totiž zakrývala jen chvojím. :( Zas na druhé straně si říkám, že na poli také nikdo nekopčí a nezakrývá růže chvojím. Třeba to vyjde.

Kordes III - růže dle šlechtitelů 15. led 2024 07:47 #329660

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8706
  • Obdržená poděkování 22571
  • Karma: 82
tak to jsi dobrá -- tolik sázení . al byly doby , kdy jsem taky brala kvanta.
raffaello_2024-01-15.jpg
Raffaello

DSCN89812.jpg


DSCN8951_2024-01-15.jpg
Poslední úprava: 15. led 2024 07:48 od Kaja.
Následující uživatel poděkoval: Ajka, alenak, Luša

Kordes III - růže dle šlechtitelů 15. led 2024 07:53 #329661

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8706
  • Obdržená poděkování 22571
  • Karma: 82
až te´d jsem si všimla, že jsem u Kordesů-- se omlouvám 1a2 je Raffaello a dvojka asi nějaký Austin .
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Kordes III - růže dle šlechtitelů 24. led 2024 18:54 #329675

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
To bylo poprvé a naposledy, co jsem brala kvanta. I když kamarádka, co má větší pozemek brává po stovce. A to mám štěstí, že mám celkem pěknou půdu. Také jsem tu párkrát četla o některých nadšencích, co mají kamenolom a také sázejí.:-)

Kordes III - růže dle šlechtitelů 13. úno 2024 21:02 #329705

  • Naiia
  • Avatar uživatele Naiia
Tohle fakt obdivuju. Vloni jsem na jaře (na podzim 2022 jsem ještě nevěděla, že je budu nutně potřebovat :laugh: ) sázela šest růží a na podzim pak další čtyři, a už jsem musela fakt hodně přemýšlet, kam s nima, přikopávat nový záhonek. Fakt nevím, kam bych jich umístila padesát. Jak jich můžete mít tolik a ještě mít místo i na jiné kytky? Na zeleninu se ani neptám :-D
Najela jsem teda na systém žáves, místo roubování hluboko a zakrýt akorát vrstvou kompostu, už jenom proto, že prostě nechci odteď každou zimu lítat od okna k teploměru a rvát si vlasy.
Když byly tuto zimu první velké mrazy, tak bylo dost sněhu a ty další mrazy... no... tam to bylo horší, ale zase to u nás nešlo pod minus patnáct (měřeno na nechráněném místě, u růží mohlo být tak o 2-3 stupně tepleji).
Žádná mi teď nepřijde na vyhození, ale co já vím. Některé mi teda přijdou na únor až moc živé. Uvidíme :-)

Kordes III - růže dle šlechtitelů 13. úno 2024 21:22 #329706

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Ahoj Naino, také jsem si nedokázala představit, že bych někdy koupila nějak víc růží. Jenže, jak jsem stála uprostřed růžového pole, tak jsem je chtěla všechny. Vlastně jsem se docela ukrotila. :) Navíc mám většinu drobnokvětých.
A zahrada, kam sázím je po babičce, takže tam původně byla jen zelenina, ovocné stromy, jedna růže a jedna pivoňka. Je to zahrada venkovská,celkem velká ale žádné latifundie, takže se vejde i pár jahod, nějaké brambory a záhonky s trochou zeleniny. Já na víc ani nemám čas, takže ty růže jsou vlastně z nouze ctnost. Bohužel zatím je nemohu vsadit tam, kam jsem původně plánovala, tj hlavně k plotu, protože jeho oprava se neustále oddaluje. Jsou tedy zatím v tzv. zásobním záhonu. Nicméně věřím, že už letos snad konečně plot dotáhneme ke zdárnému konci. Už stačí jen ke sloupků přidat panely pletiva.
Píšeš o systému sázení růží hodně hluboko. Také je sázím očkováním pod zem. Co je to podle Tebe hluboko? Někdo doporučuje 5 a někdo 10 cm. Pak už nekopčíš a ani nezakrýváš chvojím? Já mám růže v zóně 6b. Zrovna jsem dumala, zda odkrýt chvojí, když je tak hezky, ale raději jsem se dotázala zkušenějších a bylo mi řečeno, že naopak raději ještě mám nechat přikryté, aby se zbytečně nenarašila očka. Ale také mám dojem, že ty větvičky, které nejsou hnědé jsou celkem živé, tak si říkám,jestli je to akorát nebo už moc. Bohužel sem nemohu dát fotku, ale příští týden mi pan Šíp přiveze ještě zbytek růží, tak se ho zkusím zeptat.
Na vyhození možná bude jedna - růže Orange - kdysi koupená zavoskovoná v balíčku z Tesca. Už jí mám třetí rok a teď to nějak nedala. A to jsem v srpnu zalévala Kristalonem podzim, aby dobře vyzrála pletiva. Souhlasím s Tebou, že se prostě uvidí.

Kordes III - růže dle šlechtitelů 13. úno 2024 22:04 #329708

  • Naiia
  • Avatar uživatele Naiia
Nejsem a dlouho nebudu (jestli vůbec někdy) nějaký odborník. Prošla a pročetla jsem tu předtím snad celé fórum :-D a snažila jsem se spíš o těch 10 cm, to se mi zalíbilo.
Chvojí moc není kde brát a z lesa se mi ho odnášet nechce, pak to taky byla kombinace "není zima, furt není zima, je zima, ale sníh, není zima, je tak trochu zima, ale nemám čas to řešit". Ještě jsem teda měla na velké části záhonu docela dost napadaného a sfoukaného listí, což se mi hodilo i na další rostliny, vlastně ho jsem ho začala odebírat až včera a dneska, protože už se ve velkém tlačí cibuloviny (hurá, už to leze!). Samozřejmě ale tam, kde by se mi hodilo nejvíce, tam mi ho vítr sfoukával, protože to není u plotu, grrrr.

Třeba z toho bude poučení do dalších let a budu vědět, k čemu že je to chvojí a kopčení 20 cm, u kterého netuším, jak ho mám z těch královen trnů zase vyhrabat bez propíchnutí :-D

Mimochodem co si tak vybavuju z celé místní vesnice, tak zakrývačky tu vlastně obecně moc nejedou... co tu ale zase jede, je ořezání růží už na podzim. :evil:
Každopádně jsem zvědavá, co ještě přijde za počasí, dlouhodobá předpověd už toho moc nepředpokládá...

Ale ty sázené na jaře jsem pak poctivě přistínila, tak to snad se mnou není tak hrozné :-)

Kordes III - růže dle šlechtitelů 13. úno 2024 23:08 #329709

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Ahojky Naiio, vítám novou růžovou dušičku. Je to potěšující, že jsi přišla mezi nás. Jj každý nějak začínal a někdy pokus omyl to jde i po létech. Hlavně to chce vydržet :laugh: Jen pár poznámek z mých zkušeností / možná sem zabrousí někdo ze zkušenějších a doplní /. Zakrývání chvojím je dobré a to nejen pro ochranu před zimou, ale hlavně potom k jaru / od poloviny února do poloviny března/. Ochrání totiž růže před velkými výkyvy teplot ve dne / sluníčko už začíná hřát/ a případnými nočními mrazy. Tyhle změny se mohou projevit na nezakrytých a předčasně ostřihaných růžích / už se nám teď třesou ruce, jak se nám chce do práce :whistle: / a výhony s očky namrznou víc než za celou zimu. A my pak na jaře dostřiháváme a dostřiháváme až nám z některých zbudou 5 cm klacíky. A u nových růží / tedy tak do tří let, kdy růže pořádně zakoření a vlastně nám konečně ukáže jaká bude/ je to velmi vhodné. Jinak já na "přikopčení" používám taky listí. Soused má velké skoro 200leté lípy a tak je ho dost a dost. Pravda na jaře se to hůře uklízí, ale růže si nestěžují. Co se týče toho sázení, ono těch 5-7 cm je tak optimální / je třeba trochu počítat s tím, že se hlína trochu slehne/. Když se růže zasadí hluboko často si pustí vlastní kořeny z těch ušlechtilých výhonů a já si myslím, že vlastně se ztratí to, proč se očkuje na silné podnože. Jé teď jsem si všimla, že jsme ve špatném šuplíčku. Moc se omlouvám, tohle všechno patřilo do toho " O růžích". Možná se tu objeví některý admin a přehodí to. Já to bohužel neumím. :unsure: Tak ještě jednou vítej a ať se ti tu líbí. Věrka

DSC02966.jpg

Kordes III - růže dle šlechtitelů 14. úno 2024 09:15 #329710

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Tedy tady to oživlo. Quendery má pravdu, že to patří do jiného šuplíčku, ale zase nechci porušit kontinuitu, tak prosím, ať nás někdo přehodí.
ad hloubka sázení) to se tu právě kdysi diskutovalo (také jsem tyhle stránky pročítala :P ) a nakonec mám pocit, že se místní osazenstvo rozhodlo, že záleží také na druhu růže - musela bych si to vyhledat, nicméně mám za to, že třeba u historických odnožujících se doporučovala mělčí výsadba a jak píše Quendery, hlubší výsadba usnadní tvorbu pravých kořenů, což jsem pochopila jako plus, ale jak čtu, tak to takové plus být asi nemusí. Se slehnutím půdy se také musí počítat, to je pravda - na to jsem nemyslela. Jenže sázím myslím celkem hluboko, i když 10 cm to asi není, nemám ten správný odhad. Spíš jsem asi byla zatím moc útlocitná a málo šmikala kořeny. Znovu jsem si přečetla rady na stránkách pana Śípa a konečně pochopila proč kamarádka zasadí dvacet růží za hod´ku jen to fikne a mně se daří jen 5 -6. Budu razantnější a hlavně zamezím i ohnutí kořenů v jamce snáze.
ad rašící pupeny i pan Šíp mi napsal, že mu nelze zabránit, protože počasí je jaké je. Nicméně hlavně prý ochránit rašící pupeny před mrazem - jsou velmi cholostivé. Přála bych si mít Quendeřina souseda a hlavně jeho lipové listí. Toho se mi nedostává. Letos jsem použila vlašský ořech (ale možná to byla špatná volba je přeci jen specifický) a chvojí z lesa - sousedi káceli mnoho stromů, tak bylo kde brát - jen mně nebavilo to z lesa tahat. Teď ale asi připravím netkanou textilii a záhony v případě nouze zakryji. Jestli už není pozdě - dnes ráno byla na trávě jinovatka a v noci to možná na nulu spadlo.
Čím jsi stínila Naiio? Také chvojím nebo textilkou?
Moderátoři: Eva L., Květa