DreslaTakže další část překladu:
Udržovací střih růží
Opakující keřové růže
Tyto růže se stříhají třikrát v roce. Během léta se pravidelně odstraňují odkvetlé květy, aby se podpořila tvorba nových květů, v pozdním podzimu se keře opatrně prosvětlují, aby je v zimě nepoškodil sníh a vítr a na jaře následuje hlavní střih.
Je třeba mít na paměti, že prakticky každý výhon je zakončený květy.Čím víc má růže výhonů, tím víc květů můžeme očekávat. Silný zpětný řez omezí počet výhonů a ponechané vyženou mnohem silněji. Tento postup je žádoucí při získávání výstavních jednotlivých květů. Ve smíšeném záhoně ale nejde o jednotlivé květy, žádoucí je harmonický vzhled celého keře. Z toho důvodu budeme při jarním řezu postupovat výrazně zdrženlivěji a ponecháme na keři mnohem více výhonů, než bývá zvykem. Růže, která není každým rokem pravidelně rozsáhle sestříhávaná, žije mnohem déle. Pozitivní vliv má i takové zasazení keře, kdy je očkovací místo pod zemí.
Letní střih
V létě se průběžně odstraňuje odkvetlé. Umění je dosáhnout toho, aby na konci sezóny růže v záhoně vypadaly stejně jak na jejím začátku.Dosáhne se toho tak, že se odkvetlý výhon seřízne až na 2 očka. Tím se nová květenství objeví ve stejné výšce, jako předchozí. Když se střih omezí na odstřihování zvadlých květů, budou se květy tvořit čím dál tím výš, protože nejpravděpodobněji vyraší očko, které je hned pod starým květenstvím. Většina zahradníků si v tomto ohledu počíná váhavě, ale průběžným sestřihem často opravdu dlouhých výhonů zůstává zachován požadovaný tvar keře. Zvláště anglickým růžím a moschata hybridům takový střih svědčí.
Pozdně podzimní střih
Při nynějších rozmarech počasí se může stát, že budeme o Vánocích řezat květy. Každý střih představuje povzbuzení k novému růstu, a když se podzimní střih uspěchá, stihnou narůst ještě nové výhony, které snadno v zimě zmrznou. vhodný čas pro řez určuje počasí, ne kalendář.
Střih je důležitý, aby keř nerozvalil svou vahou ležící sníh. Střih je jednoduchý a rychlý, protože vzhledem k následujícímu - jarnímu střihu se nemusí dávat pozor na očka a výšku. Středně velká etablovaná růže se může zastřihnout až na deseticentimetrové letorosty.Slaběji rostoucí odrůdy se zastřihují ještě o trochu více.
Jarní střih
Tento střih se zpravidla provádí v druhé půlce března. Přesný termín závisí na průběhu počasí. Celou řadu starých pravidel střihu můžeme klidně zapomenout, snad i ty o střihu na ven mířící očko, odstraňování slabých výhonů a prosvětlování středu keře. Tato pravidla platí, pokud chceme docílit výstavních květů, ale nám jde o celkový efekt v zahradě. Představa o potřebném prosvětlování růží a dalších keřů pochází ze střihu jabloní v ovocné zahradě a je staletá. Pro vítězstvím nad padlím je bez významu, protože to napadá nejvíce právě mladé, bočně rostoucí výhony.
Když naproti tomu neodstraňujeme výhony ve středu keře, dosáhneme požadovaného růstu ve tvaru kopule namísto na vrcholu stojícího jehlanu. Díky kopulovitému tvaru jsou květy na keři nasazovány odshora až dolů a staré nevzhledné výhony jsou schovány. Pro dosažení tohoto tvaru není také nutné stříhat na ven směřující očko. mnohem více tvar keře určuje, kde se očka nacházejí. Formální střih čajohybridů na ven směřující očko vede zpravidla k nestejně dlouhým, nevzhledným výhonům.
Když odstraníme vespodu růže všechny slabé výhony, zbydou nám holé nerozvětvené výhony, jimiž povede veškerá energie do vrcholových květenství. Ponecháme-li slabší větvičky, na většině z nich se utvoří drobnější květy. Mimoto listy na ponechaných výhoncích díky fotosyntéze posilují rostlinu. Ovšemže musíme množství tenkých větviček udržovat v určitých mezích a občas je prosvětlit. Vhodný čas k řezu nastává, když je na keři mnoho mrtvého dřeva. To je signál k odstranění přibližně třetiny výhonů. Středně velkou růži ponecháme asi o 10cm vyšší, než při předchozím střihu. V žádném případě neodstraňujeme výhony jen proto, že jsou staré. Rozhodující pro to, co a kde stříháme, je mnohem víc celkový vzhled keře.
Polyantky a čínské růže
Tyto růže jsou přirozeně míň vzrůstné a hodí se proto dobře do květináčů a na lemy záhonů. Výhony se nesmějí moc silně rozvětvit.Květy se pak objevují na slabých výhoncích jednotlivě, zatímco na silnějších v květenstvích.
Floribundy
Zpravidla tvoří květenství a jsou v zahradě velmi dekorativní. Stejně jako na polyantkách se u nich na slabších větvičkách objevují jednotlivé květy. Musí se dávat trochu pozor, aby jednotlivé výhony moc netrčely a nevyholovaly odspodu. Střih je stejný jako u polyantek, jen trochu zdrženlivější.
Čajohybridy
Růžová Dainty Bess, žlutá Mrs Oakley Fisher a bílá White Wings s jednotlivými květy nemají žádné speciální nároky. Stříhají se jako floribundy.
Anglické růže
Ne všechny růže tété skupiny ve zdejším klimatu prospívají. Některé vyhánějí velmi dlouhé výhony a květy jsou při dešti ohnuté až k zemi. Čím víc se výhony zkrátí, tím narostou delší. Nejlépe vypadají zapěstované jako husté keře.
Bourbonky a remontantky
To jsou předkové moderních růží. Často tvoří jednotlivé, silně rostoucí výhony, které narušují celkový vzhled rostliny. Díky této vlastnosti jsou ale mnohé z nich použitelné jako pnoucí. Ve smíšeném záhonu nejsou takové výhony vítány a měli by být hned odstraněny.
Moschata hybridy
Většina růží této obdivuhodné skupiny pochází z 30.tých let má mezi předky ramblery (rosa wichuraiana). Přirozeně proto vytvářejí dlouhé převislé výhony. Je proto dobré nechat jim dostatek prostoru, aby se mohly rozrůst do krásy.
Rugosy
U těchto růží se nemusí odstřihovat odkvetlé, protože kvetou delší dobu a současně tvoří šípky. Jsou hodně vzrůstné a vyžadují hluboký řez, aby si udržely pěkný tvar keře. Hodí se pro divoké romantické zahrady a do pozadí záhonů.
Ostatní skupiny růží
I tady platí stejná pravidla. S ohledem na růstové vlastnosti keře dbáme na tvorbu květů ve spodních partiích a vyvarujeme se příliš hlubokého zpětného řezu, který má za následek tvorbu malého množství silných výhonů.