Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: O růžích

O růžích 10. říj 2012 16:10 #284251

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Haluško, poupě klidně odstřihni, to už nevykvete. A růže ještě nech být, až klesne trvale teplota pod mrazu (tak pod -5), tak je nakopči co nejvýše. Máš výhodu, v podkrkonoší je šance, že na nich bude ještě navíc sněhová peřina.
Ostříháš až na jaře, to co pomrzne, nebo v případě, že nepomrzne, tak volit střih podle typu růže.
Následující uživatel poděkoval: vydrik, haluška

O růžích 16. říj 2012 22:09 #284380

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
evai napsal:
Kveto, to vidim poprve-korinky nad substratem u ruze.A dolu nic?Jak si to vysvetlujes?A proc jsi ho kontrolovala, byl "nerost"
Květa napsal:
...
No, normálně začal kořenit na vlastních. Dolů fakt ( téměř ) nic.
Byl ( zřejmě ) v marketu v kontejneru od jara, ony se pak ( i u keřů, mám takovou zkušenost ) nové kořínky do běžné půdy prokousávají těžko.

EvoI, ještě doplním.
Mluvila jsem o tom, jak si S.Kneipp ponechal tvar květníku ( po sezóně a půl, navíc v propustné zemině ) s Dreslou. Její zkušenost je totožná. Kupovala cca 15 Tantau - kontejnerovaných, když je po roce a půl přesazovala, nebyly do půdy téměř prokořenělé. Z vylehčených průmyslových substrátů ( rašelinou, kokos.vláknem ) se jim do normální půdy kořenit nechce.
Zkusím S.K. znovu vytáhnout, vypláchnout zeminu ( půjde -li to ) a zasadit znovu jako "prostokořennou".
Následující uživatel poděkoval: helena, jana H

O růžích 17. říj 2012 11:58 #284389

  • Milada
  • Avatar uživatele Milada
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 149
  • Obdržená poděkování 178
  • Karma: 3
Zdravím! Já jsem jednou četla, že špatně prorůstají kořeny z kulatých květináčů. Že když jsou zvyklé růst dokola, tak prostě jedou dokola pořád. Tak od té doby kořeny z kulatých vždycky naruším a přesměřuju :-)

O růžích 21. říj 2012 06:01 #284496

  • tineli
  • Avatar uživatele tineli
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Příspěvky: 38
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 0
Nevím kam, tak to dám sem, minulý týden při návštěvě Prahy jsem obdivovala úžasný záhon bílých růží v dolní polovině Václaváku, kvetou jako o život, zdravé...Nevíte někdo, co je to za růže? Korbin? Nevěděl by Honza?

O růžích 25. říj 2012 15:53 #284691

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Fanynka:
Já zas nehoruji pro nadměrnou barvoměnu a takové ty zašmudlané barvy. Kdysi jsem četla vysvětlení nějakého šlechtitele, že povedená
odrůda mění barvu minimálně. Pokud hodně - pak není prostě povedená - je to jak se říká z nouze ctnost.

:laugh: Fanynko, abychom nebyli zase tak moc přísní :laugh: , u některých růží se barvoměna naopak cení. Jako typický příklad bych uvedla Distant Drums, o které se v hodnoceních píše, že předvádí přímo symfonii barev a taky bývá označována jako růže chameleon. Jako důkaz obliby bych viděla mimo jiné i v tom, že se skoro nedá sehnat. Pokud ji nějaká školka nabízí, je rychle vyprodaná. Svojí fotkou bohužel nemůžu posloužit, růže mi teprve dorazí (doufám). Tak alespoň fotky jiných majitelů: www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.1538&tab=36&qn=3&qc=0
Ale barvoměnu můžu dokumentovat na své letošní favoritce Blue Eden. Květ začíná jako tmavě purpurový, postupně přibývá modrého tónu a barva zesvětlá. Tenhle proces probíhá několik dní a je zajímavé ho pozorovat. Vliv na rychlost změny má, samozřejmě, teplota. Čím je vyšší, tím je změna rychlejší.
BlueEdenjen.JPG


BlueEdenC.JPG


BlueEdenB.JPG
Následující uživatel poděkoval: helena, evai, mišpule

O růžích 25. říj 2012 18:19 #284697

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
ja miluju ruze s barvomenou, ale v ramci jedne barvy, nebo do bila.
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

O růžích 25. říj 2012 18:24 #284698

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
Já jsem téhož názoru co Fanynka.
Proměna Blue Eden je pro mně přijatelná a líbí se mi,ale z téhlo proměny www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.151442 na tuto www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.183884 by mě šoklo.:laugh:
EvoL,promiň není to prosím myšleno ve zlém,jen jsem využila pro srovnání obě růže,abych nehledala jiná srovnání.:kiss:

Přitom myslím,že jedna obliba nemusí být lepší ani horší než druhá -a určitě nadarmo nevzniklo pořekadlo: Někdo má rád holky, jiný zase vdolky ... :)
Poslední úprava: 25. říj 2012 18:27 od Evka.
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

O růžích 25. říj 2012 19:10 #284701

  • helena
  • Avatar uživatele helena
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1216
  • Obdržená poděkování 1969
  • Karma: 6
Evka napsal:
Proměna Blue Eden je pro mně přijatelná a líbí se mi,ale z téhlo proměny www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.151442 na tuto www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.183884 by mě šoklo.:laugh:

Distant Drums s touhle proměnou je můj sen. Jak píše EvaL., mimořádně špatně se shání, takže zatím stále jen sen... :laugh:
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

O růžích 26. říj 2012 05:00 #284709

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Evka napsal:
Já jsem téhož názoru co Fanynka.
Proměna Blue Eden je pro mně přijatelná a líbí se mi,ale z téhlo proměny www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.151442 na tuto www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.183884 by mě šoklo.:laugh:
EvoL,promiň není to prosím myšleno ve zlém,jen jsem využila pro srovnání obě růže,abych nehledala jiná srovnání.:kiss:

Přitom myslím,že jedna obliba nemusí být lepší ani horší než druhá -a určitě nadarmo nevzniklo pořekadlo: Někdo má rád holky, jiný zase vdolky ... :)

Evko, samozřejmě, souhlasím. :) Jen jsem reagovala na výrok onoho šlechtitele, který uvedla Fanynka, že růže s velkou barvoměnou je vlastně nepovedená, že je to z nouze ctnost. Určitě je to pravda třeba u některých zpětných mutací. Příklad Distant Drums jsem uvedla jako svým způsobem extrém ve střídání barev na jednom květu. Taky jsem četla názor, že se tímpádem k žádné jiné růži nehodí, že by měla být pěstována jako solitér. Uznávám, že se nemusí každému líbit a jsem zvědavá sama na sebe, jak se na ni budu za rok dívat - jestli se zalíbením, nebo s rozpaky (jemně řečeno). :laugh:
Následující uživatel poděkoval: Evka

O růžích 26. říj 2012 05:40 #284710

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
evai napsal:
Myslim, ze v kazde ruzove kategorii se daji nalezt krasky, nezavrhuju ani cajohybridy ani polyantky.

Určitě to tak asi bude a záleží pak jen na tom,která nás nejvíce osloví.
Také jsem začínala s čajovkami a o nějakých austinkach jsem neměla ponětí.Před roky jsem si chtěla u Starkla objednat růži Mme Isaac Pereire,ale když jsem zjistila,že se jedná o historickou růži,objednávku jsem zrušila (minulý podzim jsem si ji pořídila a jsem nadšená).Myslela jsem si,že když se jedná o tak starou růži - budou s ní velké zdravotní problémy.:laugh:
S austinkami jsem se poprvé setkala u pelcových (The Mayflower),ale to jsem pořád ještě nevěděla,že je jich tolik až jsem minulý rok objevila web krasneruze.Okamžitě jsem se do nich zamilovala a pak i do historických po prohlídnutí tématu historické růže.
Na čajovky jsem nezanevřela jen se dostaly na třetí místo po austinkach a historických.Pro polyantky jsem nikdy nehorovala,ale jen proto,že jsem znala odrůdy s málo plnými květy a ty mě nelákaly.:)
Následující uživatel poděkoval: Eva L., mišpule
Moderátoři: Eva L., Květa