To bude dlouhá soupiska:laugh:
Záleží taky na tom, jestli chceš dát jen původní (krajově obvyklé) druhy, nebo zvolíš větší pestrost.
Dobré je prostřídat keře podle období, kdy jsou zajímavé.
Pár jich tu mám, takže:
EUONYMUS (brslen): obyčejný - evropský se vyskytuje podél cest a je parádně zbarvený (plody a listy) v tuhle dobu. Existuje mimo jiné ještě křídlatý (alatus) se zajímavými větvemi a podz. zbarvením. (nemám ho, páč je všude drahý)
AMELANCHIER (muchovník)- těch je spousta odrůd, od nízkých keřů až po stromy. Zajímavý je květy, plody (jedlé a u kultivarů šlechtěných pro sklizeň výborné) i podzimním zbarvením. Jedlé kultivary jsem kupovala v Bormatu, výběr byl i u Žižky
CORNUS (dříny a svídy) - náš domácí cornus mas je ozdobný květy a jedlými plody a jsou vyšlechtěny velkoplodé odrůdy pro jídlo, existuje i ve zlatolisté variantě pro zpestření letní zelené stěny) Svídy - ta nejobyčejnější tj alba je mimo květu zajímavá různým vybarvením kůry podle odrůdy (sibirica, kesselringii)
SAMBUCCUS (racemosa,nigra)- červená bezinka existuje taky ve zlatolistém provedení, černý bez tu uvádím hlavně kvůli nádherným černolistým kultivarům (Thundercloud, Eva, Gerda)
VIBURNUM (kaliny) - do volné přírody asi nejvíc patří v.opulus, která má krom krásných květů i nádherné červené plody. Snad by se dala použít i kalinna vonná (v.farrerii), která nakvétá od pozdního podzimu do jara, a další brzy na jaře kvetoucí kultivary.
LONICERA (zimolez) - zase spousta odrůd. Musím uvést l.purpusii a fragrantissima (i když si nejsem jistá jejich mrazuvzdorností pro Vysočinu). Jsou zajímavé velmi časně jarním kvetením. Pěkné plody už v časném létě dělá l. ledebourii, ale nevydrží na keři delší dobu. Z.kamčatský je ta profláknutá kamčatská borůvka. Pokud byste chtěli ozobávat vy, tak si sežeň kultivar Amur nebo Altaj, Chuť nesrovnatelně lepší proti původnímu druhu.(letos jsem je chutnala poprve a byly vynikající - jsem mlsná)(další kultivary neznám, Radim Pešek jich má spoustu v nabídce.
PHILADELPHUS (pustoryl) pro květnovou opojnou vůni (jediný kultivar nevoní - nevzpomenete si někdo, který to je??)
ROSA - růží k použití je široký výběr. Výjimečná je r.hugonis časnou dobou květu i jemňounkým olistěním, růže dělající zvláštní šípky (sweginzowii macrocarpa, moyesii, pimpinellifolia, rugosy, roxburghii (hirtula)..), růže se zvláštní vůní (primula - listy při doteku voní silně po kadidle), růže s odlišně zabarvenými výhony (většinou rašící temně červeně - např. Rubin, T.Bugnet - červené větve a zelenožluté listy, r.glauca), okřídlené větve (r.sericea pteracantha), intenzivní vůně květů (alby, gallicy, centifolie...), podzimní zbarvení (rugosy) atd.
JEŘÁBxHLOH ( i k jídlu)
www.stareodrudy.org/ovocny-strom/granatovy--granatnaja/45.html -stránky stojí za prohlédnutí
CALICARPA- nádherné podzimní zbarvení listů a bobulí (nejsem si jistá rychlostí růstu - konkurenceschopností)
připisujte, kdo co máte/znáte