Taky mě to zajímalo a tady je, co jsem zjistila:
1/ Austin si úplné novinky nechává pro anglický trh. Posledních pár let je uvolňuje i vybraným německým školkám. Druhým rokem už je růže dostupná na více místech.
2/Staré růže, u kterých vypršela licence, Austin stahuje z oběhu. A zakazuje školkám, kterým dodává licenční odrůdy, aby staré - bezlicenční odrůdy množily. Vyčetla jsem na jednom foru, že školce, která paralelně s licenčními množila i bezlicenční, vypověděl Austin smlouvy.
3/U starých odrůd má Austin chráněné jméno. Tzn., že je možné je množit, ale není možné je prodávat pod původními názvy. Firma Schultheis používala pro jejich značení druhého jména, začínajícího AUS.... (např Othello = AUSlo), ale v loňském katalogu už chyběly, zřejmě byli donuceni přestat tyto růže množit a prodávat.
4/ Pro české školky má Austin seznam odrůd, ze kterého si mohou vybírat. Na seznamu se některé (i starší) růže nevyskytují (např. Jude the Obscure). Vysvětluju si to tak, že tyto růže neprošly např v testech mrazuodolnosti pro stř. Evropu. Nakolik je vysvětlení správné, nevím, protože jmenovaná růže je v SRN běžně v prodeji.
5/Nejucelenější sortiment angličanek jsem objevila tady
www.tuincentrumlottum.nl/wrl/wrl_htm_list.pagina
Majitel Austinovy růže přeprodává, sám je nemnoží (tzn., že není plátcem licencí, neuzavírá s Austinem žádné smlouvy). Díky tomu si může dovolit prodávat nové i staré odrůdy najednou. Dokonce používá původní názvy.
Chrlení novinek a stahování starých odrůd je podle mě vedeno snahou po maximalizaci zisku. Zvyšování kvality sortimentu nebude tak žhavé. Tak např. odrůda Wisley(údajně náchylná k nemocem) byla cca po 3 letech stažena z oběhu a nahrazena odrůdou Wisley 08, která má dokonce odlišnou barvu.(Zřejmě zrovna nebyl v zásobě šlechtěnec odstínu podobného té původní). Myslím, že nemá cenu hnát se za novinkami, čas je přebere. Austin na svých stránkách novým růžím přidává poznámku
Růže doporučená D.A.. Některé růže časem o toto doporučení přicházejí ( občas i velmi záhy), u pár stálic přetrvává.
Je dobré prohlédnout si růže ve výsadbě, neřídit se jen fotografií květu. Pamatuju se, jak jsem byla zklamaná, když jsem poprvé v Anglii viděla vzrostlé výsadby Austinových růží. Mnohé z nich jsou hodně náchylné na černou skvrnitost (i u nás, natož pak v Anglii), jsou líné v opakování, vytvářejí nepravidelné keříky, tenké větve neunesou tíhu květů a rozklesávají se až k zemi, květy visí na větvičkách dolů, v dešti mumifikují, nečistí, atd.
Zatímco v cizině je Austin běžným sortimentem, tady je momentálně větší poptávka, než nabídka. Jsme masírovaní reklamou, různými časopisy a musíme se asi přesvědčit na vlastní kůži, že Austinovy růže nemusí mnohdy být takový zázrak, za jaký jsou vydávány.